WSJ: Egyre drágább az EU-tagság

2012. április 30. 10:36

A libertárius Cato Intézet egyik elemzője a The Wall Street Journal európai kiadásában figyelmeztet: a közép- és kelet-európai térség politikai vezetőinek mérlegelnie kellene az EU-tagság hasznait és költségeit. Marian L. Tupy szerint a régióban csak „Magyarország kötözködő miniszterelnöke” beszél nemzeti érdekről.

2012. április 30. 10:36

A közép- és kelet-európai térég vezetőinek nem kellene figyelmen kívül hagyniuk az EU-tagság növekvő árát - írta a The Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadásának hétfői számában megjelent véleménycikkében Marian L. Tupy, az erőteljesen szabadelvű szemléletű, washingtoni székhelyű Cato Intézet politikai elemzője.

Megállapította, hogy a térség vezetői „Magyarország kötözködő miniszterelnöke kivételével” nem nagyon beszélnek a nemzeti érdekekről az európai projekttel összefüggésben. Felhívta a figyelmet arra, hogy a globális vámcsökkentések fényében egyre csökken az Európán belüli szabadkereskedelem jelentősége, miközben - Patrick Messerlin francia közgazdász szerint - a nem-EU országokkal szembeni kereskedelmi protekcionizmus az évi GDP 5-7 százalékába kerül Európának.

A szerző szerint az EU mezőgazdasági támogatási politikája kezdettől fogva költséges és pazarló, továbbá hátrányos a közép- és kelet-európai gazdákra. A különböző területek uniós szabályozása - tette hozzá - az Európai Bizottság számításai szerint is évi 600 milliárd eurós költséget jelent. Példaként erre azt hozta fel, hogy az alacsony jövedelmű Bulgáriának 2020-ig a többi taggal együtt 16 százalékra kell emelnie a költséges megújuló energiaforrások részarányát a villamosenergia-felhasználáson belül.

A WSJ cikke szerint ha levonjuk a tagállamok befizetéseit a juttatásokból – utóbbiba beleértve a kohéziós alapokat és a mezőgazdasági támogatást –, akkor a nettó „nyereség” évente, egy főre vetítve 2004 és 2010 között Szlovákia esetében 77 euró, Lengyelországban 102 euró, Magyarországon 115 euró volt. Az EU – írta a Cato Intézet elemzője - nem olyan sikeres és áldásos, mint ahogy azt a brüsszeli politikai elit állítja. Szerinte a közép- és kelet-európai térség vezetőinek engedniük kellene az idealizmusukból.
 

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ciseaux
2012. május 01. 01:12
Az Eu tagságunk első 5 évében, 5 milliárd Euró támogatást kaptunk fejlett-demokratikus európai testvéreinktől. Ugyanebben az első 5 évben fizettünk nekik 31 (!) milliárd Euró tagsági díjat, megkapták az ország létfontosságú iparágait (telekom,energia, közösségi szolgáltatások, stb), az ezt követő munkanélküliség és kilátástalanság miatt többen nemtek el innen mint 56-ban, elvesztettük a forint fölötti ellenőrzést...I rest my case!
celkereszt
2012. április 30. 17:59
Akár Orbánt szidó, akár Orbánt dicsérő véleménycikkeknek miért kell ilyen nagy jelentőséget tulajdonítani?
bini
2012. április 30. 17:43
Egyre jobban érthető Orbán elleni és ezáltal magyarország elleni támadás sorozat. Ha valaki jobban belegondol, akkor nem is az eu az aki ebben a főbünös, hanem az euban müködő bürokraták és némely vezető akit bizonyos globális pénzügyi és befektetői körök lobbik bevittek az utcájukba és ezt lényegileg az USA érdekeit szolgálta. Orbán, mikor fellépett a Strong Europa szlogenjével és felvázolta a világ gazdasági gazdasági pénzügyi átrendeződését akkor europa erősítéséért replikázott és hivta fel a figyelmet, ami a nagyokos felsöbbrendő eus vezetök és intézmények félreértettek és félrekezeltek. Gondolom, hogy kezd leesni nekik is a tantusz két évükbe került és nagyon sokba került mindez a kontinensnek. Orbán birálta a döntéshozok lassuságát, töketlenségét és elutasítását az új megoldásoknak, amit az új helyzet megkiván. Mi felvállaltuk, vagyis a kormány a 2/3 os többségével, ami miatt nemhogy tiszteletet vivott ki a jobbközép oldal, hanem pont az ellenkezőjét, gyanakvást ami irigykedéssel és értettlenkedéssel. Nem fogták fel, hogy ez lehetőséget és utat is mutatott az eu számára amit hiuságból nem voltak hajlandok tudomásul venni. Ez azért volt hiba, mert ezzel europa is elvesztegetett sok ídőt a valódi cselekvés helyett álproblémával foglalkoztak. Eközben magyar kormány tette a dolgát és nem igen hagyta magát eltériteni az eredeti céljától, építgette kapcsolatai, meghozta azokat intézkedéseit amely átszabta a magyar gazdasági pénzügyi arculatát a lehetőségein belül. Az euroövezet és országai meg egyre mélyebben dagonyáznak és olyan dolgokkal foglalkoznak amik nem segitenek inkább mélyebbre taszatják őket az USA kina és az arab világgal valamint a feltörekvő oroszokkal és euroázsíai térséggel szemben. Mostanra vált világossá, hogy Orbán viziója a középkeleteuropai térséggel és a balánnal való bövitéssel, valamint az eun kivüli gazdasági kapcsolatainak bövitésével az union belül egy feltörekvő gazdasági motor szerepét tudja játszani, valamint ezáltal megszünteti azt a szoros gazdasági pénzügyi függését is, ami a rendszerváltáskor, majd a csatlakozáskor, mint egy lánc és bilincsként müködött. Ha eszük van és ennek jelei látszanak az utolsó döntésnél és 180 fokos fordulatból hazánkkal szemben nem ellenséget, hanem szövetségest látnak a térségben és nem gáncsolják, hanem elfogatdják a Statusqvot, amit a magyarok, mint faltörő kos tett az asztalra. A teljes megvilágosodást a Varsoi konferencia is elősegitette, s van min morfondiroznia a bürokratáknak és az országok vezetőinek. Úgy látszik, hogy azért vannak gondolkodó elemzök a világban europában és azoknak az írásai jőnnek napvilágra egyre gyakrabban amit eddig a média eléggé háttérbe helyezett, vagy egyszerüen elhallgatta. Mivel a zona országai és az öreg europa nagyobb bajban van, mint eddig kommunikálták muszály volt váltani és lassan más írányba fordulni a média világában is, mivel recseg-ropog a "nagy mü" amit europai unionak nevezünk.
Necoure Yamakee
2012. április 30. 16:28
Kedves Eu fetisiszták! Látom óriási az egyetértés, hogy mennyire jó eu tagnak lenni. Nyilván a tyúk és a tojás problémájánál is a fele az egyiket tartja a másik előzményének, okának, értelmének, így legitim elképzelésetek, hogy jó az eu. A kérdés csak az, hogy kinek. Mivel nem akarok túl elvont dolgokkal terhelni benneteket, esetleg régmúltból idehozakodni magyar példákkal, látom érteni nem akarjátok a folyamatokat. Jó nektek a blikkes sztori, hát legyen. Javaslom, hogy értő szemeteket vessétek az előttünk zajló újabb eu bekerítési hadműveletnek, aztán mindenki vonja le a tanulságokat. Most történetesen a horvátok közelgő belépésére szeretném irányítani a figyelmeteket. Képzeljétek a horvátok is ide akartak csatlakozni. Vagy legalábbis néhány vezetőjük érdeke ezt kívánta. Ezért aztán a méltán híres horvát hajógyártásukat a már unalomig megismert, "nem elég hatékony", "drága a fenntartása", "versenyellenes a hajógyáraknak juttatott állami támogatás", stb liberális indokoknál fogva amolyan csatlakozási feltételként leépítik. Kész, vége, ennyi volt. A világ első tíz hajóépítő nemzete az eu csatlakozás okán bezárja állami hajógyárait, hiszen ezt "kéri" az eu. A horvátok pedig nem ilyen akadékoskodó nemzetieskedők mint az orbán, belementek. Volt is magyarázat, évente 1 milliárd kunát emésztett fel az ágazat dotációja, ilyet pedig kelet-európában kormánynak tilos tennie! Ez versenytorzító, meg antidemokratikus, meg mittommimég, de a lényeg az, hogy itt keleten, mucsaividéken tilos. Igaz, hogy 120-150.000 ember él ebből az ágazatból, a teljes beszállítói vertikum, a gépipar, a vasfeldolgozás, stb. alkalmazottjaként és most mind munkanélküliek lesznek. Igaz, hogy évente adók és járulékok formájában nagyjából 12-13 milliárd kuna áramlott vissza a horvát kormánynak, ez most kiesik. Piha, kit érdekel, hisz az eu majd fejente és évente ad 53 eurot és kész, ugye zselé, RedMAx, next és a többi szakértő. Helyette majd a hatékony német és dán hajóépítők fogják a horvát állami tendereken megnyeri a hajógyártást és ezzel elszívni a horvát "támgoatásokat". Pár évig még majd elprünytögnek ezek a cégek, aztán jól felrobbantják a gyárakat az új tulajdonosaik és behintik sóval. Aztán a horvátok ha szólni mernek, hogy nincs pénzük a segélyekre, jól kiröhögik őket, meg az égik emelik a cds felárukat.... Ti meg csak örömködjetek a 70 euros támogatásnak (amit saját cégeikkel vissza is vittek rég)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!