Fellélegezhet Magyarország Trump bejelentése után: ez még a NATO-kapcsolatra is hatással lesz
Jó hír érkezett Magyarország számára.
A NATO-főtitkár csütörtökön telefonon gratulált Vlagyimir Putyinnak az oroszországi elnökválasztáson aratott győzelméhez, és megerősítette a szövetség javaslatát a rakétavédelmi együttműködésre.
Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár csütörtökön telefonon gratulált Vlagyimir Putyinnak az oroszországi elnökválasztáson aratott győzelméhez, és egyben megerősítette az atlanti szövetség javaslatát a rakétavédelmi együttműködésre. Rasmussen emlékeztetett arra, hogy a 2010 novemberi lisszaboni NATO-csúcsértekezlethez kapcsolódóan NATO-orosz csúcstalálkozót is tartottak, és ott célul tűzték ki valódi stratégiai partneri kapcsolatok kialakítását. A kétoldalú viszony fejlesztésének fő kerete a tíz évvel ezelőtt létrehozott NATO-Oroszország Tanács. E keretek közt — állapította meg a telefonbeszélgetés során az észak-atlanti szervezet főtitkára — jelentős eredményeket értek el például az Afganisztán ügyében, illetve a kábítószer-kereskedelem és a kalózkodás elleni küzdelemben való együttműködés terén.
Rasmussen reményének adott hangot, hogy előre lehet lépni a rakétavédelmi együttműködésben is, hiszen az mindkét félnek előnyös lenne. A telefonbeszélgetésről a NATO által adott tájékoztatás nem szólt arról, hogy Putyin reagált-e valamilyen módon a rakétavédelmi témára. Az oroszok a lisszaboni csúcstalálkozón ugyan nyitottnak mutatkoztak a kooperációra, de aztán hamarosan kiderült, hogy annak lehetséges tartalmáról, jellegéről meglehetősen eltér egymástól a két fél elképzelése. Azóta az oroszok váltig azt állítják, hogy a NATO rakétavédelmi programja Oroszország ellen irányul. A csütörtöki NATO-tájékoztatás szerint Putyin a telefonbeszélgetés során „aláhúzta elkötelezettségét” a NATO-val való „jó és szilárd viszony” mellett, Rasmussen pedig köszönetet mondott Putyinnak „nyíltságáért és konstruktív hozzáállásáért”. Megállapodtak abban, hogy „a nem túl távoli jövőben” találkoznak egymással.