Az eurókötvények kibocsátása jelentené a legcélravezetőbb megoldást az euróövezeti adósságszolgálati válságra - derül ki az EU-Bizottság megbízásából készült tanulmányból, amelyet a Financial Times internetes kiadása elemzett. A kötvény teljes mértékben fedezné minden egyes tagország finanszírozási igényét, függetlenül költségvetése állapotától. A tanulmány emellett két olyan gyorsan bevezethető megoldást is felvázol, amelyben az eurókötvények nem váltanák le teljes egészében a tagországok szuverén kötvényeit.
A dokumentum indoklása szerint a közös fedezetvállalással kibocsátott „stabilitási kötvények” amellett, hogy biztosítanák az összes euróövezeti tagország finanszírozási igényét, az amerikai kincstárjegyekkel konkuráló globális etalonként is szerepelhetnének a nemzetközi piacon.
A tagországok szuverén adósságának összevonását Németország mereven ellenzi, mivel az csökkentené a „költekező” euróövezeti országokra ható kényszert költségvetésük rendbe tételére és lehetővé tenné számukra, hogy „potyázhassanak” az elsőrendű német szuverén besoroláson.
A tanulmány nyomán nőne Brüsszel, az egyes nemzetek költségvetése felett gyakorolt ellenőrzési joga is. Az egyik ilyen módosítás Brüsszel jóváhagyásától tenné függővé a 17 euróövezeti tagország költségvetésének elfogadását, a költségvetési gondokkal küszködő országok pénzügyei pedig valamilyen formában Brüsszel ellenőrzése alá kerülnének.