Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
Ingatagnak nevezte az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a válságból való kilábalási folyamatot a kelet-európai térségben. A bank szerint Magyarország növekedési üteme is markánsan lassult.
„Bizonyos tekintetben jobb, bizonyos tekintetben rosszabb” a közép-kelet-európai országok helyzete a jelenlegi, újabb súlyos piaci stresszhelyzetben, és fennáll térségi gazdasági növekedés lefulladásának kockázata - állapította meg az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) hétfőn Londonban kiadott értékelésében. A bank szerint az bizonyos, hogy a súlyos piaci stressz, a fejlett gazdaságok „vérszegény” második negyedévi növekedése és a mélyülő euróövezeti válság „már érdemi hatást gyakorol az EBRD-térségre”, és több nagy gazdaság, különösen Magyarország, Bulgária, Románia, Oroszország és Ukrajna növekedési üteme „markánsan lassult”.
Az EBRD főközgazdászának irodája által összeállított helyzetértékelés a Lehman-válság óta történt javulások közé sorolja a bank tevékenységi területéhez tartozó országok külső fizetési pozíciójában végbement jelentős kiigazításokat, a bankrendszerek feltőkésítését, és azt, hogy jelenleg nincsenek „kipukkadásra váró” árfolyambuborékok. Romlott a helyzet ugyanakkor abban a tekintetben, hogy most kisebb a költségvetési mozgástér, a nem teljesítő hitelek aránya még mindig magas, és a nemzetközi közösség pénzügyi segítségnyújtási képessége is csökkenhetett. A bank szerint mivel a térség EU-integrációja szoros, a belső kereslet és a hitelkiáramlás ugyanakkor még mindig viszonylag gyenge, az EBRD-országcsoport kilábalási folyamata is „nagyon ingatag”.
Nagy londoni elemző és befektetési házak legutóbbi helyzetértékeléseikben azt sem zárták ki, hogy az euróövezet és az Egyesült Államok ismét recesszióba süllyed.