Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Reggel emelkedtek, majd délelőtt újra estek a meghatározó európai értéktőzsdék. Elemzők szerint a piac az amerikai jegybank, a Fed esti kamatdöntő ülésére vár. A Raiffeisen elemzése szerint a pánikhangulat mellett a forint jól tartja magát.
Az amerikai zuhanás után nem a várt globális gyengülés következett be kedden a pénzpiacokon: világszerte vegyes árfolyamokkal kezdtek a tőzsdék reggel. A budapesti BUX index 0,6 százalékos emelkedéssel kezdett a jelentős tegnapi gyengülés után. Veszteséggel kezdett a londoni és a frankfurti értéktőzsde is, viszont enyhe erősödést mutatott a párizsi CAC 40. A nyitást követő órákban elfogyott a lendület, délelőtt szinte minden jelentős európai tőzsde negatív irányba tart.
A részvénypiaci befektetők az amerikai jegybank kedd esti kamatdöntő ülésére várnak - mondja Miró József. Az Erste vezető elemzője szerint az előrejelzések alapján a kamat nem változik majd, ám a piac élénkítését célzó bejelentésre lehet számítani. Az Equilor brókercég elemzése szerint nem valószínű, hogy a Fed likviditásbővítési programmal álljon elő. „Az Egyesült Államok leminősítése után a Fed mozgástere is csökkent, hiszen a pénznyomda egyik üzemanyaga az újabb és újabb eladósodás volt” - írják.
„Tekintetbe véve a részvénypiaci pánikhangulatot, továbbra is jól tartja magát a hazai kötvényekkel egyetemben” - állítja a forintról a Raiffeisen elemzése. Az MNB szerintük a magas frankárfolyamok mellett, túlzott eladói nyomás esetén korlátozni próbálja a forint euróval szembeni leértékelődését. Kedd délelőtt a tengerentúlon is tapasztalható volt némi optimizmus: Dow Jones, a Standard and Poor's 500 és a Nasdaq 100 határidős indexei is emelkedtek fél tízkor.