Pislogni sem volt ideje a leköszönő amerikai vezetésnek: Szijjártó mindenki eszén túljárt
A magyar külügyminiszter ráadásul még mindig nem fedte fel teljesen a lapjait.
Pluszbevételhez jutott az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma, így elemzők szerint a kincstári tartalékok a vártnál később, augusztus 10. és 18. között fogyhatnak ki.
A vártnál nagyobb szövetségi bevételeknek köszönhetően az amerikai pénzügyminisztérium plusz 14 milliárd dollárhoz jutott, így a technikai csőd lehetséges időpontja kitolódott. A központi bank szerepét betöltő Federal Reserve újabb kötvénykibocsátással és hitelmanőverekkel is meghosszabbíthatja az adósságplafon emeléséről folytatott vitához rendelkezésre álló időt. Elemzők szerint a kincstár augusztus 10. és 18. között fogyhat ki a tartalékaiból. A Fox Business úgy értesült, az Obama-kormány kemény retorikája ellenére az elmúlt napokban arról biztosította a vezető bankokat, hogy mindenképpen elkerülik a fizetésképtelenné válást.
John Boehner, a republikánus többségű képviselőház elnöke szerdáról csütörtökre tette át a szavazást az adósságplafon-emelés feltételéül szabott deficitcsökkentő törvénytervezetről. A kongresszus költségvetési hivatala ugyanis jelezte, hogy a tíz év alatt 1200 milliárd dolláros kiadáscsökkentést előirányzó javaslat valójában csak 850 milliárdos megszorítást tartalmaz.
Boehner kétlépcsős megoldással számol: egy átmeneti plafonemeléssel a jövő évig biztosítanák a kormány hitelképességét, amikor egy újabb, jelentősebb alkut kellene kötni az államadósság és a hiány ügyében. A demokrata többségű szenátus és a Fehér Ház ezt elutasítja, szerintük az adósságplafont annyival kell megemelni, hogy a kérdésre ne kelljen visszatérni a 2012 novemberi választásokig.
Ugyanakkor szerdán átdolgozásra vissza kellett vonni a szenátus demokrata párti elnöke, Harry Reid által elkészíttetett törvénytervezetet is, szintén a kongresszusi költségvetési hivatal által megállapított számszaki hibák miatt.