Reformok következnek: kevesebb munkanaptól várnak több gyereket
Drámai a születések csökkenése a szigetországban.
A legpusztítóbb hatású régióban több mint tízezer áldozata lehet a 9-es erősségű japán földrengésnek. Fennáll a veszélye egy újabb robbanásnak a fukusimai erőműben, a japán miniszterelnök szerint ez az ország legsúlyosabb krízise a második világháború óta.
A japán kormány arra figyelmeztet, fennáll a veszélye egy újabb robbanásnak a Fukusima erőműben, ezúttal a 3-as számú reaktornál, írja az AFP nyomán az Index. Edano Jukio kormányszóvivő szerint a robbanásveszély azért áll fenn, mert robbanékony hidrogén gyülemlett fel a fukusimai atomerőmű hármas reaktorában. Jelenleg több mint 215 ezren vannak menekülttáborokban, a katasztrófa által legjobban sújtott Miyagi prefektúrában több mint tízezren halhattak meg, a megerősített halálesetek száma elérte a 800-at. Milliók vannak áram, internet, telefoncsatlakozás és víz nélkül.
Az Index úgy tudja, 160 embert érhetett eddig radioaktív sugárzás, egy japán hírügynökség 19 konkrét esetet említ. Az MTI azt írja, hogy a robbanás következtében megemelkedne ugyan a környéken a sugárzás szintje, de ez nem jelenthet veszélyt az ottani települések lakóira nézve. A Spiegel eközben arról számolt be, hogy az Onagawa atomerőmű közelében, ahol a földrengés következtében tűz ütött ki, a radiokatív sugárzás normális értékének négyszázszorosát mérték.
„Ha bekövetkezik a teljes zónaolvadás, a Fukusima Dai Icsi biztosan használhatatlanná válik, és a védőépületek sérülései miatt a környék is erősen szennyeződhet. Csernobili típusú katasztrófa azonban nem lesz, nem terítheti be radioaktív felhő a Csendes-óceán térségét. A közeli környék ettől még lakhatatlanná válhat” - írta még szombat délután az Index hazai nukleárisenergia-szakértőkre hivatkozva. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerint a Japánban történt földrengés káros következményei a nagy távolság miatt Magyarországra nem juthatnak el, ezért kormányzati intézkedés nem szükséges az ügyben, tájékoztatta a távirati irodát Dobson Tibor hivatalvezető.
Frissítés, 14.10: Naoto Kan japán miniszterelnök nemzeti egységre szólította fel népét, és elmondta, ez a legsúlyosabb katasztrófa Hirosima és Nagaszaki bombázása óta.
Frissítés, 15.45: A Spiegel arról ír, egyre inkább fokozódik a helyzet a Fukusima erőműben, a hármas reaktorban található nyomás ugyanis emelkedik. A kockázatokat csak tovább növeli, hogy itt az urán mellett pár hónapja plutóniumot is használnak. Ráadásul már nemcsak a Fukushima, hanem az Onagawa erőműnél is nukleáris vészhelyzetet rendeltek el, annak legalacsonyabb fokozatán.