Reformok következnek: kevesebb munkanaptól várnak több gyereket
Drámai a születések csökkenése a szigetországban.
Majdnem hétezren tűntek el, és több mint 3300-an haltak meg Japánban. A fukusimai atomerőmű egyik blokkjában helyi idő szerint szerda reggel ismét tűz ütött ki, a kormányszóvivő szerint egy másik blokk védőépülete megsérült. Az EU stressztesznek veti alá erőműveit.
Ismét tűz ütött ki helyi idő szerint szerda reggel a Tokiótól északra fekvő Fukusima-1 atomerőmű 4-es reaktorában. Egyelőre nem tudni, mi okozta a tüzet, egy napja az üzemanyag-tározóban keletkezett a tűz, aminek a következtében radioaktív szivárgás lépett föl. A japán kormány szóvivője közölte, valószínűleg megrongálódott a 3-as reaktor hermetikus védőépülete. Tv-felvételeken látni lehetett, hogy fehér füstoszlop emelkedik az égbe a blokkból.
A szóvivő szerint a dolgozóknak sugárveszély miatt átmenetileg el kellett hagyni az erőművet. Hírek szerint a 4-es blokkban olyan magas a sugárzás, hogy senkit nem engednek be. A kormány nem tervezi újabb lakóépületek kiürítését, az erőmű 20 kilométeres körzetéből már kiköltöztették az ott élőket.
Az erőműtől kétszázötven kilométerre található Tokióban húszszorosára nőtt a sugárzás, amely azonban a hatóságok szerint nem káros az egészségre. Sokan elhagyták a várost, és több nagykövetség is felszólította az országban tartózkodó állampolgárait, hagyják el az érintett országrészt. A földrengés sújtotta térségben kritikus az élelmiszer- és a vízellátás, kétmillió háztartásban áram sincs, az üzletek és benzinkutak előtt hosszú sorok állnak. A pénteki katasztrófának több mint 3300 halálos áldozata van, és majdnem hétezren tűntek el.
Günther Oettinger energiaügyi EU-biztos közölte, stressztesztnek vetik alá az európai atomerőműveket. Megvizsgálják, mennyire tudnának átvészelni az erőművek természeti katasztrófákat, illetve egy esetleges terrortámadást. Az EU-biztos a nap folyamán megbeszélést folytatott a kérdésről uniós tagállami miniszterekkel és nukleáris biztonsági illetékesekkel.
Szerdán három, 6,2-es erősségű földrengés rázta meg Japánt - közölte az Orosz Tudományos Akadémia. A rengés epicentruma a Csendes-óceánban, Honsú szigettől északkeletre, a fészke pedig 33 kilométeres mélységben volt. Amerikai kutatók adatai szerint az epicentrum Mito városától 69 kilométerre délkeletre, míg a fővárostól, Tokiótól 95 kilométerre keletre tehető.