Moamer Kadhafi erőinek haladéktalanul abba kell hagyniuk Bengázi támadását és ki kell vonulniuk másik három városból - jelentette ki pénteken Barack Obama amerikai elnök. Obama követelte, hogy a Kadhafi vessen véget a civil lakosság elleni támadásoknak, és tegye lehetővé a humanitárius segély hozzájuk való eljuttatását. Az elnök kijelentette, amennyiben Líbia nem teljesíti követeléseiket, katonai erőt alkalmaznak ellene. Szárazföldi csapatokat nem küldenek az országba, ám segítik a légtérzár megvalósításában Nagy-Britanniát, Franciaországot és néhány arab országot.
Hillary Clinton külügyminiszter szombaton Párizsba utazik, hogy megvitassa a Líbiával szembeni fellépés lehetőségeit, Robert Gates védelmi miniszter pedig Moszkvába látogat, ahol március 22-én fogadja Dmitrij Medvegyev orosz elnök. Clinton úgy vélekedett, Líbia rendezésének feltétele Kadhafi távozása a hatalomból. Március 23-án a Bataan nevű partraszállító hajó vezényletével egy újabb amerikai flottakötelék érkezik az országhoz.
Obama beszéde előtt Clinton és Gates társaságában fogadta a kongresszus, valamint az érintett bizottságok demokrata és republikánus vezetőit. Az elnök cselekvési tervével szemben nem terjesztettek be kifogást.
FRISSÍTÉS:
Tüzérségi tűz alá vették szombaton a kelet-líbiai Bengázi városának központját Moamer Kadhafi erői – jelentette az al-Dzsazíra. A város fölött köröző repülők légicsapásokat mérnek a felkelők fellegváraként ismert városra. Az egyik gépet a felkelők lelőtték.
Halálos áldozatokról, sebesültekről nem érkeztek hírek, ám emberek százai menekülnek az egyiptomi határ felé.
Frissítés: Szombaton kora este egy francia vadászgép leadta az első lövést egy meg nem nevezett líbiai katonai jármű ellen. A francia hadsereg egyik szóvivője a lövés ténye mellett azt is elárulta, hogy a francia gépek megsemmisítették első célpontjukat Líbiában.
Kadhafi a légi intervenció hírére azzal fenyegetőzött, hogy megbénítja a Földközi-tenger közlekedését, és minden légi és vízi járműre lövetni fog. Erre azonban kevés az esély.