A Munkáspárt támogatja a hazai vállalkozásokat, és elfogadja, hogy ez a gazdasági rendszer olyan, amilyen – de inkább a magyarok kerüljenek előnybe, mint a multik. Ezért javasolja Thürmer Gyula, hogy a hazai vállalkozások aknázzák ki a laoszi, az észak-koreai és a vietnami piacban rejlő lehetőségeket – a kommunista pártelnök erről is tárgyalt múlt héten Pyongyangban.
2010. október 26. 12:33
p
0
0
47
Mentés
A hazai Tumblr-szférában már körbementek azok a képek, melyek a Magyar Kommunista Munkáspárt elnökének, Thürmer Gyulának a kínai és észak-koreai útján készültek. A felvételeken Kádár János egykori közeli munkatársa nagyon aranyos gyerekekkel pózol, mosolyog és kedvesen néz a kamerába, ilyen lehet a szocializmus emberi arca. A képek mellé pofás munkáspárti sajtóközlemény is járt, melyből megtudtuk, Pyongyangban Kim Yong Illel, a Koreai Munkáspárt politikai bizottságának póttagjával tárgyalt Thürmer elvtárs és bizony rengeteg kérdésben egyezett véleményük. A látogatás egy sor lehetőséget nyitott Thürmerék szerint a magyar vállalkozásoknak, melyek ha akarják, különböző észak-koreai kulturális és idegenforgalmi projektekben vehetnek részt – a Munkáspárt pedig szívesen segít nekik, ha ez egyezik a magyar kormányzat akaratával, írják.
Felülemelkedni az ideológiai akadályokon
„Észak-Koreába úgy illik menni, hogy az ember megáll előtte Kínában” – mondta a Mandinernek Thürmer Gyula, hiszen Kína nagyon erősen jelen van a Koreai Népköztársaság életében. Thürmer Gyula Kínában kifejtette a Munkáspárt álláspontját a nemzetközi munkásmozgalom helyzetéről, hangsúlyozva, hogy a tőke nemzetközi támadása ellen a jelenleginél sokkal hatékonyabb összefogásra lenne szükség. A Munkáspárt külföldi útjai egyébként úttörőnek számítanak a párt elnöke szerint: sokaknak nincs meg ugyanis a mersze ahhoz, hogy Kubába, Laoszba vagy Észak-Koreába utazzanak, és ott gazdasági kapcsolatépítésről tárgyaljanak a helyi hivatalosságokkal. Thürmer most pont ezt tette Pyongyangban. Mint megtudtuk, a Munkáspárt bizalmas kapcsolatban áll különböző magyar üzletemberekkel, akik képesek felülemelkedni az ideológiai akadályokon, hogy új piacokat hódítsanak meg hazánknak. Ilyen lehetőség az észak-koreai idegenforgalom piaca is.
„Ha nem igyekszünk, lemaradunk. Ha lehet, magyar vállalkozások menjenek ezekre a kis, még felfedezetlen piacokra, amíg a nagyok és a multik meg nem teszik. Az »Öt nap Kína, egy hét Észak-Korea« csomag biztos sok tehetős, világlátott érdeklődőt vonzana Magyarországon is. Koreában érintetlen és gyönyörű a természet, ott nem bontották még el a hegyeket. És egyébként is, az egész ország egy egzotikum, egy kuriózum, hiszen mégiscsak szocialista országról van szó” – magyarázta Thürmer a Mandinernek, miért jó az, ha magyar vállalkozók lendítik fel Kim Dzsong Il országának idegenforgalmát. Arra a kérdésünkre, hogy egész pontosan mit értsünk azalatt, hogy a Munkáspárt megnyitja a kapukat, a pártelnök azt válaszolta: szívesen adnak tanácsokat az utazóknak arról, hová érdemes elmenni, de tudnak jó neveket és telefonszámokat is.
„A delegáció felkereste a Kim Ir Szen Mauzóleumot, látogatást tett a Párttörténeti Múzeumban. Megismerkedett Phenjan és a KNDK több idegenforgalmi nevezetességével. Felkereste a phenjani egyetemet, és megismerkedett több mezőgazdasági és ipari üzem munkájával” – írta kedden az Index. Felvetésünkre, miszerint nagy valószínűséggel nem azt mutogatták meg a magyar delegációnak, hogy tényleg mi van az országban, Thürmer azt válaszolta: „Nézze, a magyar ember is a tisztaszobát mutatja meg, ha vendégség érkezik. Egyébként a koreaiak nem titkolnak semmit. Ha letérve a kivilágított főutcáról bementünk egy sötét sikátorba és megláttuk a szemetet, nem szóltak érte. Egyébként is, nálunk is van szemét.” Thürmer Gyula azt is elárulta lapunknak, hogy a Kim Ir Szen Mauzóleumba, ami egyébként tele van olyan ajándékokkal, amiket a Nagy Vezér uralkodása során kapott, ő egy Zsolnay-vázát vitt, ami szerinte kitűnő reklámot jelent hazánknak.
*
A párfős munkáspárti delegáció útján egyébként e sorok írója is _majdnem_ részt vett. Pár héttel elutazás előtt láttam a kommunisták Twitter-profilján egy rövid hírt, melyben közlik, a pártelnök úr hamarosan Pyongyangba utazik, hogy tájékozódjon a Kim Dzsong Il utódlása körül kialakult helyzetről. Rögtön írtam egy e-mailt a párt központi címére, melyben azt tudakoltam, van-e egyáltalán lehetőség arra, hogy újságíróként elkísérjem a delegációt. Nem sokat késlekedett a válasz: nagyjából egy hét múlva személyesen Thürmer elvtárs válaszolt, hogy bár a delegáció összetétele gondos mérlegelés és az ebben a relációban kialakult szokások alapján már korábban kialakult, ő örömmel venné, ha én, mint „a magyar sajtó kitűnő képviselője” részt vennék az úton. Egy dolgot kell csak ehhez elintéznem: beszélni az észak-koreai és a kínai nagykövetséggel. De ha a nagykövetségek Thürmert kérdezik az ügyről, ő azt fogja mondani nekik: támogatja, hogy velük utazhassak, biztatott a pártelnök levélben.
Kim Dzsong Il magyar hangja
„Ja, hogy ez ilyen egyszerű?” – gondoltam, és másnap már tárcsáztam is a bécsi észak-koreai nagykövetség számát. Bár eddigi olvasmányaimból, azokból a különböző rémségekkel teli észak-koreai élménybeszámolókból, illetve hazai és külföldi szakkönyvekből úgy gondoltam, esélytelen, hogy bejussak az országba úgy, hogy nyíltan megmondom, újságíró vagyok, furcsa módon nem ez jelentette az akadályt – de ennyire ne szaladjunk előre. A bécsi nagykövetség telefonját egy rövid, de hangos ordítással vette fel valaki, aki miután bemutatkoztam és elmondtam németül, mit szeretnék, annyit válaszolt: „ÍN-GLIS!” I would like to speak with Mr. Kang Hon, mondtam, mire hirtelen elhalt az ordítás és udvarias hangnemben közölte, hogy várjak egy kicsit, majd félretette a tárcsát. A háttérben percekig éktelen hangzavar vette kezdetét, ami hirtelen elhallgatott, hogy aztán hangos léptek zaja váltsa fel. Ekkor nyugodt és határozott hangon beleszólt valaki: „Kang Hon.”
Az úr kitűnő magyarsággal válaszolt kérdéseimre. „Thurmer elvtors mar tojekoztotott Onrol” – jelezte, hogy tökéletesen tudja, ki vagyok és miért keresem. Milyen lapnál dolgozom, kérdezte az észak-koreai diplomata. „Mandiner pont hu? Az interneten? Majd megnézom! On egyébként belpolitikávol vagy kulpolitikávol foglalkozik?” Itt kicsit megijedtem, gondolkoztam, mi lehet a helyes válasz, így belpolitikát mondtam, ami egyébként igaz is. „Az jó” – nyugtázta válaszomat Kang Hon. Pár perc beszélgetés után kiderült: túl későn telefonálok, valószínűleg nem kapok vízumot. Harminc, de inkább negyven nappal az utazás előtt kellett volna kérnem, úgy lenne esély, mondja a diplomata, de: „Tudja mit? Megpróbálok intézni valamit!” Tárcsa félrerak, újabb kétperces ordítozás a háttérben, a Pyongyang és a Kim Dzsong Il szavak mintha elhangoznának párszor, bár az is lehet, minden mondatba beleteszik valamelyiket a kettő közül. Mr. Kang Hon újra vonalban: „Kérném a telefonszámát, hívni fogom majd. Egyébként gyakron járok Pesten, talalkozhatnonk majd valamikor” - tette hozzá. Aki most arra tippel, hogy azóta sem hívtak fel, eltalálta a helyes megoldást.
A Mandiner a napokban Thürmer-interjúval is jelentkezik, melyben a kommunista pártelnököt hazánk sorsáról kérdeztük.
A kínai vállalatok uniós üzleti környezetre vonatkozó minősítése az ötödik egymást követő évben romlik. A beruházók és a kereskedők elsöprő többsége szerint az EU-s piac már se nem tisztességes, se nem nyitott.
Az európai akkumulátorgyártás fellegvárának szánt Northvolt összeomlása kijózanító pofon volt a merész tervek szószólóinak. A történet visszatért önmagába, a világ legnagyobb gyártója, a CATL pedig máris bejelentette, hogy új beruházásba kezd – ezúttal Spanyolországban.
Az Oroszországot sújtó szankciók miatt az orosz repterek bezártak az európai légitársaságok előtt, így az Európa és Kína közötti légi forgalom a kínaiak kezébe került.
Kína új irányvonalat hirdetett: 2025-től radikálisabb élénkítő lépésekkel kívánja támogatni a növekedést. Bár a bejelentések rövid távon optimizmust hoztak a tőzsdékre, a szakértők óvatosságra intenek: a szavak mögötti valódi tettek és azok hatékonysága még mindig kérdéses marad.
Akik a gyűlöletre, a negatív érzelmekre, a rombolásra építenek, azok meglehetősen sérült pszichéjűek, ez tehát visszaigazolhatja Magyar erősödésének okát. Ungváry Zsolt írása.
p
5
0
5
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 47 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vagye
2010. október 28. 13:21
Nézem ezt a képet és nagyjából pontosan tudom, hogy ennyi ilyen öltözetű gyerek- akiket kifele mutogatnak- lehet csak É. Koreában, tőlük is gondosan visszaveszik " fellépés" után a jelmezt.
Nem a levegőbe beszélek, nekem megadatott- igaz sok évvel ezelőtt- hogy kétszer is járhattam É. Kreában.
de nem is róluk akarok most írni, már amikor én jártam ott baráti sportdelegáció tagjaként is maga volt a pokol, és a helyzet azóta fokozatosan rosszabbodott.
Hanem hát Thürmer elvtárs !
Már vagy három ciklussal ezelőtt nagy hangon közölte a Nap TV-ben, hogy a Munkáspárt ott lesz a parlamentben. Azután nem lett. És négy évvel később sem, meg mg négy évvel később sem. Azóta már nem is mondja. De hogy a túróba maradhat ott a párt élén ilyen kudarcok után? Ki hisz még ennek a hiteltelen elvtársnak? A munkáspártnak most kezd(ene ) reális alternatívája lenni, hiszen már Orbán is a nemzetközi nagytőke hatalmának visszaszorításáról beszél. Az emberek kiéhezve várnak valamiféle igazságosabb megoldásra, de Thürmer gyakorlatilag lenullázta a komcsikat. Azok meg elThürik neki. Zsák a foltja !!!