Vészjelzés a Bloombergtől: 100 ezer katona érkezhet Ukrajnába az oroszok oldalán
És a lap szerint „ez még csak a kezdet”.
Erős fenntartásokkal kell kezelni az Észak-Koreából érkező híreket, még akkor is, ha lehet valóságalapjuk, mondta az Origónak Csoma Mózes, az ELTE Koreai Tanszékének adjunktusa.
„Valószínűleg egy bulvárhírről van szó, amely annyiból nem légből kapott, hogy Észak-Koreában a rezsim kezdete óta küldenek embereket bányákba vagy építkezésre kényszermunkára, és eléggé ismert módszer az is, hogy a hibázó tisztviselőknek nyilvánosan önkritikát kell gyakorolnia. A dél-koreai közhiedelem szerint északon bármilyen vétségért elvihetik az embert - bármilyen pozícióban legyen is - Aodzsiba, egy orosz határon lévő bányakomplexumba” - mondta Csoma Mózes Korea-szakértő az Origónak arról a hírről, miszerint az észak-koreai futballcsapatot nyilvánosan alázták meg, a szövetségi kapitányt pedig kényszermunkára ítélték.
Csoma szerint már csak azért is erős fenntartásokkal kell kezelni a sztálinista országról szóló híradásokat, mert nincs abszolút hiteles forrás a témában. Az észak-koreai hírügynökség propagandát továbbít csak, a dél-koreai balos lapok pozitívan elfogultak Északkal szemben, a jobbos újságok pedig gyakran kiszínezik a Phenjanra rossz fényt vető híreket.
„Mindannyian szerettük volna, ha továbbjut a csapat a kieséses szakaszba, de a tény, hogy a KNDK ott lehetett a vébén és az egész világ támogatását érezte, máris egy győzelem. Számunkra tehát sikeres volt a vb. Biztosak vagyunk benne, hogy a jövőben több létesítményünk lesz, és új taktikákat tanulunk” - nyilatkozta az Origónak Alejandro Cao de Benos tiszteletbeli észak-koreai diplomata, aki szerint a futballcsapattal kapcsolatos hír nem igaz, megtévesztő propaganda.