Folytatódik a német kormányválság: jön a bizalmi szavazás
Gyakorlatilag elkerülhetetlen az előrehozott választás.
Yves Leterme három év alatt harmadszor mondott le a miniszterelnökségről. Továbbra sincs megoldás a flamand-vallon vitára.
A flamandok és a vallonok nem tudtak megegyezni a Brüsszelt és környékét átfogó választókerület nyelvi határok mentén történő kettéválasztásában, ezért a flamand liberálisok kiléptek az ötpárti koalícióból. A flamandok azt követelték: a nyelvi határok mentén vágják ketté a kerületet, és így biztosítsák, hogy a kétnyelvű Brüsszel körüli Flandriában csak flamand pártokra lehessen szavazni - még a agglomerációban élő szórványvallonoknak is.
Leterme 2007-ben győzött először, de még ugyanabban az évben lemondott a meghiúsuló államreform miatt. Akkor az uralkodó Guy Verhofstadt flamand liberális politikust bízta meg a kormány ideiglenes vezetésével. Leterme később rövid időre visszatérhetett a kormányfői posztra, de onnan még 2008-ban ismét távoznia kellett a csődbe került Fortis bankháznak a BNP Paribas francia nagybank kezébe történő átjátszása, illetve a bíróság befolyásolási kísérlete miatt. Utóda Herman Van Rompuy lett, akit azonban tavaly decemberben megválasztottak az Európai Tanács elnökévé. Ekkor Leterme újra kormányfő lett, de a posztról most harmadszor kellett lemondania.