Tizenegy személyt tartóztattak le az újvidéki tragédia kapcsán
Az újvidéki vasútállomás előtetője 2024. november 1-jén omlott össze, 15 ember vesztette életét
Egy hasonló, 2021 decemberében történt tragédiában még az előkészítő ülést sem tűzték ki. Az ügyészség fogházbüntetést kér az elkövetőre.
Vasárnapi közleménye alapján a bíróság is komolyan vette az Árpád hídi baleset súlyosságát: a halálos tragédiát okozó férfival szemben a legsúlyosabb kényszerintézkedést alkalmazta és letartóztatta az elkövetőt.
A közlemény szerint az eljárás során beszerzett adatok alapján megalapozottan feltehető, hogy férfi a balesetet okozó gépjárművet versenyzésre használja, ahogy az is, hogy a balesetkor a terhelt és egy másik autó vezetője között spontán gyorsulási verseny alakult ki. A bíróság azt is megállapította, hogy a gyanúsított kikapcsolta a fejlett vezetést támogató rendszert (ESP) a gépkocsiban,
amelyből a kockázatot semmibe vevő, felelősséget nem ismerő hozzáállására lehet következtetni.
Ez pedig a bíróság szerint bűnismétlés veszélyét növelő tényező. A fentiek alapján arra lehet következtetni, hogy a gyanúsított a KRESZ előírásait figyelmen kívül hagyja, alappal következtethetően semmibe veszi a közlekedési szabályokat.
„Mindezek alapján fennáll a veszélye annak, hogy a terhelt szabadlábon hagyása esetén újabb, szabadságvesztéssel büntetendő közlekedési bűncselekményt követne el, így vele szemben a bűnismétlés veszélyétől alapos okkal lehet tartani” – írta közleményében a Fővárosi Törvényszék.
A Blikk információi szerint a balesetet okozó férfi teljesen összetört, végigsírta a tárgyalását. Úgy tudják, a rendőrségi kihallgatásán és a bíróságon is azt állította, hogy nem versenyeztek a hídon. Ezt ugyanakkor egyértelműen cáfolták a szemtanúk és a rendőrség által nyilvánosságra hozott felvételek is.
A terhelt cselekménye, bizonyítottság esetén,
halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége megállapítására alkalmas
– írta a törvényszék, amely egybecseng a lapunknak nyilatkozó Borbély Zoltán álláspontjával.
A közlekedési szakjogász nagy kérdésnek nevezte, hogy a kétszeres sebességtúllépés önmagában megalapozhatja-e az öttől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő közúti veszélyeztetést, amelyről csak akkor lehet beszélni, ha a szándék kiterjed a veszélyhelyzetre.
Az egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt a bíróság túlnyomórészt felfüggesztett szabadságvesztést szab ki, ám ha ez valamely KRESZ-szabály durva, kiemelt megszegésével párosul, az átbillentheti a felfüggesztettet végrehajtandóra – mondta Borbély Zoltán.
Talán már sokan el is felejtették, de 2021 karácsonyán történt egy igen hasonló, tragikus kimenetű baleset, amit szintén egy őrült száguldozó okozott.
2021 december 24-én délelőtt egy édesanya igyekezett hazafelé az ajándékvásárlás után autójával a családjához, amikor a XI. kerület Soroksári út és Hentes utca kereszteződésében a szó szoros értelmében beleszállt egy szemből érkező BMW, amit egy 22 éves férfi vezetett. Az esetet rekonstruálva teljesen nyilvánvaló, hogy a tuningolt BMW vezetője „menőzni akart” amikor nagy sebességgel elindult a zöld lápnál.
A nedves úton azonban megcsúszott és frontálisan ütközött az édesanya autójával, a 47 éves nőnek esélye nem volt a túlélésre.
A baleset okozójának semmi baja nem lett. Lapunk utánanézett az ügynek, amelyben a rendőrség még 2022 januárjában adott ki közleményt, amely szerint a férfit halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétségével gyanúsították meg.
A 22 éves fiatalnak csupán arra futotta, hogy sajnálatát fejezte ki a baleset miatt, de ennél feltehetően fontosabbnak tartotta, hogy panasszal éljen a gyanúsítás ellen. A nyomozás lezárulta után az ügyészség csak most májusban emelt vádat a férfi ellen. A vádirat szerint a vádlott a közlekedésre egyébként is alkalmatlan állapotú gépkocsival intenzív és eltúlzott mértékű gyorsításba kezdett. Felgyorsult 90-95 km/h-ra, majd elvesztette az irányítást a járműve felett és 70 km/h sebességre lassulva nekiütközött a szemből szabályosan érkező gépkocsinak.
A Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség a 23 éves férfi ellen halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt emelt vádat. A kerületi ügyészség arra tett indítványt a vádiratban, hogy
a bíróság a férfit letöltendő fogházbüntetésre ítélje, valamint határozott időre tiltsa el a közúti járművezetéstől.
Igaz, a bíróságot nem köti az ügyészség büntetés kiszabására vonatkozó indítványa, tehát annál súlyosabb büntetést is róhat a vádlottra. Ettől azonban még messze vagyunk, az ügyben az előkészítő ülés dátumát sem tűzték ki.
Volt ugyanakkor olyan eset a közelmúltban, amikor a bíróság szigorúbban ítélt. Igaz, akkor volt súlyosító tényező, mégpedig az alkoholfogyasztás. A Fővárosi Törvényszék 2019 áprilisában hat év letöltendő börtönre ítélte azt az ámokfutót, aki 2017 márciusában, ittasan, 170-el száguldva rohant bele hátulról a Szentendrei úton az egyik piros lámpánál várakozó autóba. A balesetben a vétlen autó vezetője és utasa azonnal életét vesztette. Egyikük a huszonegy éves ifjúsági világbajnok kajakversenyző, Janza Richárd volt.
Nyitókép: a balesetet okozó BMW az Árpád hídon (Fotó: MTI/Mihádák Zoltán)