Ferenc pápa is támogatja Orbán Viktor karácsonyi tűzszüneti javaslatát
Az egyházfő azt szeretné, ha minden fronton véget érne a vérontás.
A szakmai szövetség szerint több külső tényező együttes hatása okozza, hogy pár hónap alatt az egekig nőtt a papír ára.
Mindannyiunk használja napjában többször, mégsem esik sok szó róla, pedig az elmúlt hónapokban sok más termékhez hasonlóan ennek is drasztikusan megnőtt a kiskereskedelmi ára. A drogériákat és áruházakat járva többen elképedve nézhették, mennyibe is kerül jelenleg a WC-papír, vagy ahogy a Központi Statisztikai Hivatal jegyzi: egészségügyi papír.
A KSH havi lebontásra adott statisztikáiból látható, hogy egy év alatt másfélszeresére nőtt a termék ára.
A hivatal a legáltalánosabb termékkel számol, a háromrétegű és nyolcdarabos termékről, ezek a legnépszerűbbek a polcokon, azonban egységárat tekintve általában jobban megéri a nagyobb csomagolású kiszerelésekből választani, úgy egy darabra lebontva ha kevéssel is, de jobban kijön a vásárló.
Kisebb-nagyobb ingadozások láthatóak a fentebb már említett termék havi aktuális átlagárainál, ez több tényezőből adódik össze, hiszen a WC-papír a külső tényezőknek egyik legjobban kitett áru. Az utolsó békeidőt nézve, 2019 év végén 890 forintos áron lehetett kapni a háromrétegű, nyolcdarabos WC-papírt, az azóta eltelt években ez az ár megduplázódott.
Érdekesség, hogy a koronavírus-járvány nem igazán fogott ki az árakon, 10-15 forintokkal emelkedett csak a kiskereskedelmi ár. Még annak ellenére sem volt a KSH szerint drasztikus áremelkedés a Covid-járvány legelején, hogy elképesztő túlkereslet volt a termékekre. Mindannyian emlékezhetünk még a képsorokra, mikor a boltokban üres polcok várták a vásárlókat, mert mindenki felvásárolta az összes terméket, mintha nem lenne holnap.
A nagy áremelkedést egyértelműen a háború okozta, addig a normál inflációs ütemben emelkedett a toalettpapír ára, azonban a szomszédunkban kitört harcokat követően durva emelkedésbe kezdtek az árak.
A háború tavaly februári kirobbanásakor a fentebb már részletezett csomagolású csomag átlagosan 1050 forintba került, ám decemberre már másfélszeresére, átlagosan 1630 forintra drágult. Bár az ütem lassult, a trend nem állt le, a legfrissebb, áprilisi adatok szerint jelenleg az átlagár 1690 forint körül mozog.
Megkerestük a Nyomda- és Papíripari Szövetséget, hogy megtudjuk, mi állhat a folyamat mögött. Tóth Gábor, a szervezet ügyvezető igazgatója a Mandiner megkeresésére elmondta, hogy az alapanyagok ára is emelkedett. Szavai szerint az elmúlt évben a termékek előállítási költségei a duplájára nőttek.
Mivel ez egy energiaigényes iparág, az árnövekedést elsősorban az előállítási költségek 2022-es drasztikus növekedése okozta, amit elősorban a gáz és a villamosenergia árak hajtottak”
– jegyezte meg Tóth Gábor, aki szerint a termék előállításához szükséges cellulóz ára is jelentősen emelkedett.
Árfelhajtó tényezőnek nevezte továbbá azt, hogy akadoznak az ellátási láncok, továbbá szűkültek a piacok és beszerzési források, mely ugyancsak felfelé hajtotta az árakat.
Az első időszakban, ha nem is olyan mértékben, de megemelkedett a kereslet, mivel az ellátás biztonságát érezték a vásárlók és a kereskedelmi láncok veszélyeztetve”
– fejtette ki a szakértő, aki szerint az árak folyamatos emelkedését tapasztalva inkább otthoni készletezésbe kezdtek a vásárlók, minden akciós lehetőséget kihasználva.
Nyitókép: baona / Getty Images