Búcsúzik a T. Ház: fontos törvényeket fogadtak el még az ünnepek előtt a képviselők
A békeköltségvetés elfogadásával zárták az őszi ülésszakot a képviselők.
Hornung Ágnes részletesen beszélt a Mandinernek a családtámogatási rendszer módosításairól, illetve annak indoklásáról. Gyorsinterjúnk!
Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón ismertette az új családtámogatási modelleket. Milyen koncepció húzódik meg mögöttük?
Két koncepcionális döntést hozott a kormány, a cél két családtámogatás összegének emelése, megújítása valamint finomhangolása. Emelkedik a Babaváró támogatás és a falusi CSOK összege. Mindannyian tapasztalhatjuk, hogy a háború, a szankciók, a magas kamatok miatt megváltozott a gazdasági és az otthonteremtési környezetfolyamatosan monitorozzuk a helyzetet. Folyamatosan figyeljük, hogyan lehet finomhangolni az immár 12 éves családtámogatási rendszerünket. Most e két alapvető ponton újítjuk meg, a Babaváró és a CSOK esetében a változás jövő év elején lép hatályba.
Mi indokolta a változtatást?
mostantól a maximális támogatás 11 millió forint lesz. A változás a jövő év elejétől érvényes. A célunk az, hogy minden gyerek megszülethessen, és az édesanyák minél fiatalabb korban hozzák világra első, illetve többi gyermeküket. Ehhez hangoltuk most a támogatásokat. Előre szeretnénk hozni az első szülés időpontját, erre ösztönöz a babaváró megváltoztatás. Az eddigi feltételekkel 2024. január 1-jétől azok a házaspárok tudják igénybe venni a Babavárót, ahol a feleség 30 év alatti. Nyitva hagyjuk a 30-40 év közötti nőknek is, ők is felvehetik: , ha várandósságukat igazolják, 2024. végéig ők is továbbra is igényelhetik az emelt összegű Babavárót. Azt szeretnénk még inkább támogatni, hogy az első gyermek lehetőleg az édesanya 30 éves kora előtt megszülethessen, ugyanis azoknál a pároknál, ahol az első gyermek, sokkal nagyobb az esély testvér vagy testvérek érkezésére.
A CSOK-nál is történtek változások, ötezer fő feletti településen nem lehet jövőre igényelni. Miért?
Átnéztük a nyolc éve futó CSOK-rendszert, azt láttuk, hogy a háború, szankció, a magas kamatok miatt a nagyobb városokban a támogatási összeg önmagában már nem volt értékálló, illetve túl nagy önrészt és/vagy piaci alapú banki hitelt kellett mellé tenni. A városi CSOK a magas kamatok miatt nem működik. A jelenlegi kamatkörnyezetben ez súlyos terhet jelent a családoknak, észrevehető volt, hogy a CSOK-igénylés a nagyvárosokban jelentősen visszaesett. Csak a nagy önrésszel rendelkező vagy nagy hitelt felvevők tudnak vele most élni,
Nem eltöröljük a városi CSOK-ot, hanem újat dolgozunk ki. Ugyanakkor a falusi CSOK működik, ezért azt 50%-kal megemeljük. A kisebb településeken ez a támogatás továbbra is kiemelt mértékű, az önrésszel kiegészülve jelentős támogatást tudott nyújtani a családoknak.
A kormány emiatt döntött úgy, hogy a falusi CSOK néven ismert támogatási formát megújítja, az összegét mintegy 50 százalékkal megemeli annak érdekében, hogy ténylegesen azokat tudjuk támogatni, akiknek ez érdemi segítséget jelent. Használt lakás vásárlása és egyidejű korszerűsítése vagy bővítése esetén egy gyermeknél egymillió, két gyermek esetén négymillió, három vagy több gyermeknél pedig 15 millió forint vissza nem térítendő támogatást tudnak majd igényelni a családok. Már meglévő lakás bővítésére és korszerűsítésére ezen megemelt összegek felét tudják felhasználni.
Mi lesz azokkal, akik nem ötezer fő alatti településen képzelik el jövőjüket?
Ahogy Gulyás Gergely miniszter úr is említette a Kormányinfón, ezen a téren
A lehető legjobb program kidolgozása érdekében – ahogy korábban - most is egyeztetünk a piaci szereplőkkel, családszervezetekkel, bankokkal, továbbá felmérjük és elemezzük az igényeket. Hangsúlyozom, a családtámogatás egy komplex rendszer, amelyet továbbra is megőrzünk. Célunk, hogy a vágyott gyermekek megszületését továbbra is támogathassuk, ezért jövőre a családok támogatására a háború ellenére is 3300 milliárd forint jut, ami háromszorosa a 2010-ben erre fordított összegnek. Háborús időkben is megvédjük a családtámogatásokat és emeljük a babaváró és a falusi CSOK összegét.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay