Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Az orosz elnök egy televíziós beszédében jelentette be a döntését.
Nehéz lesz elkerülnie a nyugati szankciókat az orosz energetikai vállalatnak, ha kiderül, igazak az ellene felhozott vádak. A Wagner csoport vezetője szerint a Gazprom is pénzeli a Kreml ukrajnai háborúját, orosz magánhadsereget támogat.
***
Az Európai Unió vezetői a héten döntenek a háború miatt Oroszország ellen bevezetett szankciók újabb, immár tizenegyedik köréről. Szerdán kezdődnek a tagállamok EU-nagyköveteinek egyeztetési fordulói, a kiszivárgott információk szerint az újabb fázis az eddigi büntetőintézkedések kiskapuinak felszámolásáról, azok hatékonyabb végrehajtásáról fog szólni, illetőleg nyolc kínai cég számára felfüggeszteni tervezik a fejlett technológiák exportját, mivel a gyanú szerint a know-how-t továbbértékesítik orosz vállalatoknak.
Hírek szerint az uniós döntéshozók egyelőre nem foglalkoznak a Gazpromot rossz hírbe hozó információkkal, így
Kérdés, hogy meddig. A sajtóban felmerült vádak ugyanis súlyosak.
Az ukrán hírszerzés februárban adta hírül, hogy egy friss orosz miniszterelnöki rendelet új jogosultsággal ruházta fel a Gazprom olajipari cégét, a Gazprom Nyeftyet: biztonsági célokra saját „magánszervezetet” alapíthat. Mivel az energetikai cég a saját vezetékeinél, létesítményeinél belföldön és külföldön egyaránt szabadon alkalmazhat biztonsági személyzetet, az ukrán védelmi minisztérium információik szerint ez a „személyzet” valójában egy zsoldosokból álló magánhaderő lesz, amelyet nem a Gazprom-érdekeltségek védelmére, hanem az orosz hadsereg ukrajnai hadműveleteinek támogatására fognak használni, más esetben esetlegesen afrikai vagy északi-sarki manőverek során.
Az ukrán hírszerzés értékelése szerint az új orosz félkatonai szervezet megjelenése feszültséget fog okozni az orosz zsoldos csoportok piacán eddig monopolhelyzetben lévő Wagner csoporttal. Nem lehet véletlen a megjelenése: Jevgenyij Prigozsin, a Wagner vezetője kicsit túlnőtte magát, a háború sikertelensége miatt rendszeresen nyíltan bírálja nem csak az orosz katonai vezetést, a védelmi minisztériumot, de az utóbbi időben magát az érinthetetlen orosz vezetőt, Vlagyimir Putyint is,
a katonai konjunktúrának könnyen vége lehet a Wagner számára. Aki ebben a játszmában súllyal megjelenhet, az éppen a Gazprom lehet, az orosz kormányzati erőcsoportok belső rivalizálását ismerő szakértők szerint ez egyértelmű.
A februári ukrán híresztelést követően az orosz nyelvű médiában is megjelentek információk, valamint a közösségi médiában is láthatóak voltak beszélgetések frontvonalról bejelentkező katonákkal, amelyek arra utaltak, hogy a Gazprom belső biztonsági szolgálatán belül elkezdődött az önkéntesek toborzása.
Jevgenyij Prigozsin is megszólalt végül, áprilisban egyik közösségi oldalán azt állította, hogy több olyan fegyveressel beszélt, akiket a Gazprom állítólagos magánhadseregének egyik alakulata, a Potok szerződtetett le zsoldosként. (A Potok orosz szó áramlatot jelent – a Gazprom nagy, felrobbantott balti-tengeri földgázvezetékeinek a neve, az Északi Áramlat név is így hangzik oroszul.)
Prigozsin május 9-én azzal vádolta a Potok alakulat katonáit, hogy Bahmutnál elmenekülnek a harcok elől,
előtte pedig a Wagner Telegram-csatornáin jelentek meg olyan üzenetek, hogy a Potok nem fogadja el a Wagner parancsnokainak utasításait.
A Potok valódi természetére, a finanszírozóira és a konkrét tevékenységére vonatkozó bizonyítékok egyelőre gyenge lábakon állnak, mégis, ahhoz elegendő adat van, hogy a Nyugat gyanút fogjon: a Gazprom közvetlenül érintett lehet a háború finanszírozásában, az orosz háborús gépezet működtetésében.
A Politico az ügy kapcsán kérdéseivel megkereste az orosz gázipari vállalat sajtóosztályát, választ azonban ez idáig nem kaptak.
Az ukrán kormány természetesen egyből felszólította a nyugati energetikai cégeket, hogy azonnal szakítsák meg üzleti kapcsolataikat az orosz gázipari óriással.
„Egy olyan cég, amelynek pénzeiből háborús bűncselekményeket követnek el, nem lehet egy civilizált piac résztvevője”
– nyilatkozta az uniós portálnak German Galuscsenko ukrán energetikai miniszter, hozzátéve: ezen túlmenően, a Gazprom ettől kezdve maga is jogilag felelősségre vonhatóvá válik a zsoldosai által a frontvonalon elkövetett háborús bűncselekmények miatt.
Az EU tagállamai különböző módon reagáltak a hírekre: az orosz fenyegetést szomszédként jobban érzékelő balti államok szerint megfontolandó a viszony újragondolása, egy litván diplomata úgy nyilatkozott: ha ez igaz, akkor az EU-nak nagyon messze el kell határolódnia a Gazpromtól.
Az EU már nagyon eltávolodott az energiahordozók orosz forrásból történő beszerzésétől, az orosz nyersolaj, szén, olajipari termékek teljes behozatali tilalma van érvényben, de a földgáz-szektorban megmaradt a köldökzsinór a Gazprommal. Míg a háború előtt az európai gázimport 45 százaléka az oroszoktól érkezett, addig ez az arány idén tavaszra, a szankciók beálltára mindössze 7 százalékra csökkent – az ideiglenes beszerzési mentességet kapott országok között van Magyarország is.
Az egyes uniós tagállamok orosz energiaforrásoknak való kitettsége miatt az Európai Bizottság
Az események azonban még nem tartanak itt, hiszen a Potok vagy más félkatonai csoportok és a Gazprom kapcsolatáról nincsenek egyértelmű, megkérdőjelezhetetlen bizonyítékok.
--
--
Nyitókép: A Gazprom Nyefty által működtetett benzinkút Moszkvában 2023. január 12-én (forrás: Natalia KOLESNIKOVA / AFP)