Egy paraszti kultúra hétköznapjai – Szék 1967-2022
|Kéri Gáspár|
Pártás lakodalmas pár, 1973 Fotó: Korniss Péter
Amikor Korniss Péter 1967-ben fényképezőgépével átlépte a Kolozs megyei Szék táncházának küszöbét, nagy valószínűséggel azonnal eldőlt, hogy az egyetemes fotográfia történetének leghosszabb ideig készülő fotóesszéje fog egyszer megvalósulni. Félreértés ne essék: a munka kapcsán egy pillanatig ne gondoljunk múlt időre vagy akár a befejezés szándékára, hiszen ez a mára páratlanná és epikussá duzzadt történet napjainkban is folyamatosan íródik az erdélyi falvakban, melyek között Szék és a széki emberek állandóan visszatérő motívumként tűnnek fel. A régiek mellett a legújabb felvételeket a Várfok Galéria Hosszú úton – Szék 1967–2022 című kiállításán tekinthetjük meg, s az egyszerre összegzésnek és visszatekintésnek is beillő anyag kizárólag színes fotókat tartalmaz. Korniss klasszikus autonóm dokumentarista stílusban, főként fekete-fehérben kezdte el annak idején megörökíteni egy olyan archaikus paraszti kultúra hétköznapjait, amiről már öt és fél évtizeddel ezelőtt tudni lehetett, hogy előbb vagy utóbb a múltba fog süllyedni. A folyamat le is zajlott az évtizedek során, így egyrészt dermesztő látni a fotókon azt a fokozatos, egyre gyorsuló átmenetet, ahogy a szabadság elnyerésével párhuzamosan a globalizáció és a multikulturalizmus attribútumainak természetszerű megjelenésével feloldódik az időben a hagyományos paraszti világ; másrészt örömteli megtapasztalni, legalábbis a felvételek tanúsága szerint, hogy Székre látogatva ma is hasonlóképpen összetartó közösség fogadja az embert, mint bő fél évszázaddal ezelőtt. Mindannyiunk örömére a kiállítással azonos címen a Bookart Kiadó gondozásában egy kordokumentumnak beillő album is megjelent a tárlat képanyagából.
(Korniss Péter: Hosszú úton – Szék 1967–2022. A kiállítás május 13-áig tekinthető meg a Várfok Galériában)
Konfirmáló lányok járvány idején, 2021 Fotó: Korniss Péter
A Recirquel letarolta Skóciát: a világ legnagyobb előadó-művészeti fesztiváljának szenzációja a magyar újcirkusztársulat Ima című produkciója volt. Az előadás zeneszerzőjével beszélgettünk.
Különc civilizációkutató, a Z generáció mentális állapota és mesterséges intelligencia – szeptember 21–22-én kilencedszerre rendezik meg a Brain Bar jövőfesztivált. Az alapítóval, Böszörményi Nagy Gergellyel beszélgettünk.
Az evangéliumot millióknak hirdető prédikátorral az V. Budapesti Demográfiai Csúcsot követően személyes megtéréséről, az egyház küldetéséről és Magyarország politikai súlyáról beszélgettünk.
Mivel foglalkozik majd a kormányoldal és a szétszabdalt ellenzék ősszel? Hozhatnak-e valami mozgást az új pártok? Tovább szalámizza-e riválisait Gyurcsány Ferenc? Összefoglalónk a politikai szezonkezdetről.
p
1
1
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.