Budapest az Eurostat szerint gazdaságilag mára megelőzi Antwerpen tartományt, Salzburgot, Hága-Rotterdam környékét, sőt, még Bécset is
– elég önsorsrontó az, aki egy ilyen régió lakójaként az ezeréves vélt elmaradottságán kesereg. A portugálok három földrész erőforrásaival gazdálkodhattak évszázadokon át, a világháborút is megúszták, ehhez képest Lisszabonban az egy főre jutó, vásárlóerő-paritás alapján számított GDP ma nem éri el a budapesti 62 százalékát (megjegyzendő, hogy 2010-ben még 81 százalékon álltak, csak azóta Budapest kilőtt, Lisszabon pedig lényegében egy helyben toporgott).
Tény, hogy a kelet-magyarországi régiók még mindig lemaradásban vannak és kevés görög, bolgár, román, szlovák, lengyel, illetve horvát régiót utasítanak maguk mögé – a roma szakkollégiumok viszont zömében pont arrafelé segítik azokat, akik akarnak is, nem csak álmodnak. Mint ahogy a debreceni akkumulátorgyár is pont azon a vidéken létesül – lehet ellene tiltakozni, csak sajnos egy régió gazdaságát egyelőre egy gyárral jobban fel lehet pörgetni, mint álmodozással és a hatalomnak való üres üzengetéssel.