Gyűlnek a viharfelhők Ukrajna felett – leváltottak egy fontos feladatot ellátó tábornokot
Az orosz erők további előrenyomulása az elmúlt hónapok legnagyobb kudarca lenne a háború sújtotta ország számára.
A lassú felőrlés folytatása várható Ukrajnában az elemző szerint.
Demkó Attila, a Matthias Corvinus Collegium, MCC Geopolitikai Műhely vezetője arról beszélt a Vasárnapnak, hogy az elmúlt egy év mérlegeként Ukrajna mindenképpen elégedett lehet azzal, hogy a háború elején sikeresen verte vissza a kezdeti orosz támadást Kijev közelében.
Mint az elemző részletezte: a fővárost nem sikerült elfoglalni, az oroszok pedig jelentős veszteségeket szenvedtek. Később Herszon és Harkiv visszafoglalása ugyancsak ukrán sikernek könyvelhető el. Mindegyikhez – az ukrán vér mellett – kellett a nyugati hírszerzési és katonai segítségnyújtás is. De a háborút teljesen nem eldöntő események ezek a győzelmek – véli Demkó.
A biztonságpolitikai szakértő hangsúlyozta: a háború végétől függetlenül szinte teljesen bizonyos, hogy az ukrán államiság fenn fog maradni. „Azaz bármilyen forgatókönyv valósul is meg, Ukrajna független állam marad,
Kijevben nem lesz belorusz-típusú bábkormány. Ez mindenképpen ukrán siker,
hiszen az oroszok a háború elején igyekeztek az ukrán kormányt úgymond »nácitlanítani«, valójában orosz-hű politikusokra lecserélni”.
Az oroszokról szólva elmondta: „Ha megnézzük a háború előtt kitűzött orosz célokat, akkor látható, hogy abból nem sokat tudtak elérni. Nem sikerült demilitarizálni Ukrajnát, báb-kormányt alakítani, a Donbasz bevétele is elmaradt. Ráadásul az orosz hadsereg az elmúlt évben komoly mértékű veszteségeket szenvedett el annak ellenére is, hogy magánál jóval kisebb és gyengébb országot támadott meg. Mindezek a jelenlegi helyzetet mutatják,
nem következik belőlük az, hogy az oroszok veszítenek, csak az, hogy a saját kezdeti elvárásaikhoz képest kevesebb teljesült”.
Amit sikernek lehet elkönyvelniük, mondja, az az lehetett, hogy nagyon gyorsan elfoglalták a Krími-csatornát, ezzel pedig a Krím vízellátása a szárazföldön újraindult, illetve létrejött a szárazföldi kapcsolat a félszigethez. Orosz sikernek értékelhető, hogy Luhanszk megyét többé-kevésbé az ellenőrzésük alatt tartják.
Demkó a bekerítés lehetőségéről elmondta, hogy az ukrán hadsereg sok támogatást kap nyugattól, de azt tudni kell, hogy a katlanok létrehozása alapvetően az erősebb fél „játéka”. Az tudja azokat létrehozni, aki nem csak be tudja zárni a zsák száját, hanem úgy is tudja tartani. „Ehhez pedig erő kell. Ukrajna élőereje véges, mivel Oroszország lakossága négyszer nagyobb, jóval több embert is tud mozgósítani a frontra. Nagy áttörés, döntő momentum egyelőre nem várható a csatatéren. Így a háborút egyre inkább az első világháborúhoz lehet hasonlítani, ahol
nincs igazából egy olyan csata, amely döntő jelentőségű lenne.
Azaz a háború második évében is a lassú felőrlés folytatására van nagyobb esély” – fogalmazott a szakértő.
***
Nyitókép: Mátrai Dávid/Mandiner