A szerző a Fidesz európai parlamenti képviselője
Az idei, 2023-as esztendő az Ursula von der Leyen által vezetett bizottság megbízatásának utolsó teljes éve, hiszen 2024 már a választásokra való felkészüléssel és a mandátum átadásával fog telni. Lassan elérkezik tehát az elszámolás ideje, hiszen egy év múlva ilyenkor már minden az európai választásokról szól majd.
Áttekintve az elmúlt időszak történéseit, sajnálatos látni, hogy az uniós intézmények a világjárvány okozta válsághelyzetben is azzal voltak elfoglalva, hogy az LMBTQ+ életformát népszerűsítve uniós genderstratégiát alkossanak. Az azonban még ennél is felháborítóbb, hogy a jelenlegi háború és az egész Európát sújtó energiaválság kellős közepén olyan javaslattal állnak elő, amely az azonos nemű párok örökbefogadási jogának elismerését minden tagállamra nézve kötelezően előírná.
Brüsszel ugyanis 2023 decemberében egy európai szülői bizonyítvány bevezetését kezdeményezte, amelynek lényege az lenne, hogy biztosítsa: aki az egyik tagállamban szülőnek számít, az a másik tagállamban is szülőként kell elismerni.
Ez a javaslat tehát a szabad mozgás és letelepedés jogára hivatkozva kötelezővé tenné az Európai Unión belül a szülői státusz elismerését és az ebből származó jogosultságok biztosítását, olyan esetben is – sőt, a javaslat indoklásának értelmében különösen akkor –, ha a gyermeket azonos nemű szülők fogadták örökbe.
Ez a jogszabály az LMBTQ lobbi és az azt kiszolgáló európai baloldal egyik legjelentősebb sikere lehet
az elmúlt néhány évben, hiszen az eredménye egy minden ideológiai várakozásukat kiszolgáló páneurópai szülői státusz. Nem csoda, hogy ez a téma már az Európai Parlament következő, februári plenáris ülésén előkerülhet, a vitában pedig várhatóan az európai baloldal kívánja uralni majd a terepet, mielőbbi együttműködést szorgalmazva a tagállamok között már a jogszabály hatályba lépése előtt.
Az Európai Bizottság arra alapozza kezdeményezését, hogy az egyes tagállami bíróságok és hatóságok a jóhiszeműség és az együttműködés elve alapján minden további intézkedés nélkül elismerik a más tagállamok bíróságai és közigazgatási hatóságai által hozott határozatok érvényességét. Valójában azonban súlyos visszaélés az uniós alapszerződések elveinek eredeti céljaival, hogy ezek alapján egy olyan területre próbálják erőszakosan kiterjeszteni az EU hatáskörét, amely szigorúan a nemzetállamok jogkörébe tartozik. A családjogi szabályok az egyes tagállamok történelmébe, kultúrájába és társadalmi értékrendjébe mélyen beágyazottak.