Az Európai Unió, és elsősorban Olaszország már nagyon sürgeti a bevándorlók igazságos elosztását, ez azonban nem igazán hatja meg az EU soros elnökségét betöltő Svédországot. A menekültügyi megállapodásról már a következő EU-csúcson tárgyalni fognak az uniós vezetők, de Stockholm abban bízik, hogy a vitát sikerül áttolni a spanyol elnökség idejére – számolt be pénteken az Euronews.
A svédek eddig híresek voltak a nyitottságukról, de egy civilszervezet vezetője szerint ez a hozzáállás az utóbbi időben ez megváltozott. „A legtöbb felmérés azt mutatta, hogy néhány évvel ezelőttig a lakosság 60 százaléka pozitívan viszonyult a bevándorláshoz. Ezen főként a politikusok uszítása változtatott. Ők kapcsolták össze először a migrációt a bűnözéssel.
Ha az országnak éppen rosszul ment, mindig ott voltak a külföldiek, akiket hibáztatni lehetett”
– nyilatkozta George Joseph.
A Mandiner korábban már megírta, hogy a Németországba beérkező félmilliós embertömegből mindössze negyvenezren kaptak munkavállalási célú tartózkodási engedélyt – erről szerdán a Die Welt értesített. Nem elképzelhetetlen, hogy hasonló a helyzet Svédországban is, mégis a civilszervezetek szerint
továbbra is csak a jobboldali kormány politikája miatt nem szeretne a lakosság még több migránst befogadni.
A lap arról is tájékoztatott, hogy az új konzervatív kormány nemrég szövetségre lépett a szélsőjobboldali Svéd Demokrata Párttal. Így elenyésző lett az esélye annak, hogy a parlament elfogadja az EU migrációs és menekültügyi paktumát. A megállapodás értelmében a tagállamoknak, közösen és arányosan kéne kezelniük a menekültválságot.
Ez azonban azt jelentené, hogy Svédországnak újabb több ezer menedékkérőt kellene befogadnia. A munkaügyi miniszter szerint ennek hatására tovább csökkennének a fizetések és romlana az életszínvonal.
Nyitókép: MTI/EPA-KEYSTONE