Az oroszok nyár óta szenvednek el kisebb-nagyobb veszteségeket, s ami meglehetős fordulat a későtavaszi – akadozva, erőltetve, de működő – előrenyomuláshoz képest, lassan megindult az orosz visszavonulás is. Ez sok találgatásra adott alkalmat, egymást érték az elemzések a hadsereg állapotáról, a lehetséges taktikai lépésekről; de
az igen sokakat meglepett, hogy elrendelték Herszon feladását is
– a város ugyanis az egyik első komolyabb hódításként szimbolikus jelentőséggel is bírt Moszkva számára. Most mégis úgy döntött Szergej Sogu védelmi miniszter, hogy visszavonulnak a Dnyeper bal partjára, Szergej Szurovikin tábornok, az „orosz különleges hadművelet” parancsnoka ugyanis közölte, a város ellátása feltarthatatlanná vált.
Az orosz erőknek a Dnyeper bal partjára való visszavonását rendelte el szerdán Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter. Az orosz hadsereg ennek értelmében kivonul Herszon városából is, melyet a tavasz folyamán foglalt el az orosz hadsereg. Szergej Szurovikin tábornok, az „orosz különleges hadművelet" parancsnoka szerint nem lehetett tovább fenntartani a város ellátását, így visszavonulnak.
Az alapvetően ruszofil, de tárgyilagos Stier Gábor veterán külpolitikai újságíró, a térség egyik specialistája úgy vélekedett, Herszon feladása nagyon komoly orosz vereség, míg Somkuti Bálint biztonságpolitikai elemző, hadtörténész szerint komoly, racionális megfontolások állnak a nyilvánvaló presztízsveszteséggel járó visszavonulás mögött: Moszkvában kimatekozták, többet vesztenének a város megtartásán, mint amennyit az egész ér.
Költség-haszon elemzés. Amikor Szurovikin tábornok a mai délután bejelentette az orosz csapatok visszavonását a szimbolikus jelentőségű Herszon városából, az embernek elkerülhetetlenül ez a fogalom jutott az eszébe. A nyugati sajtóban Armageddon tábornoknak elnevezett hivatásos katona ismét tanújelét adta annak, hogy a kezét semmilyen politikai megfontolás nem köti.
Eddig az első meglepetés. Ami a második, az talán ennél is megdöbbentőbb: a fronthelyzet romlásával az oroszoknál megindult egyfajta béketapogatódzás, de Volodimir Zelenszkij a legutóbbi pillanatokig azt kommunikálta, csak az „igazságos békét”, vagyis a teljes győzelmet fogadja el.
Ehhez képest most hirtelen az ukránok is hajlandónak mutatkoznak a valódi tárgyalásra, mint arról a Politico beszámolt, hétfőn Volodimir Zelenszkij öt feltétel nevezett meg a tárgyalások megkezdéséhez. Leszögezte többek között, hogy Ukrajna területi integritásának helyreállítása, valamint a háborús jóvátétel, a háborús bűnök miatti felelősségre vonás elengedhetetlen feltétel, azonban már nem ragaszkodott Putyin távozásához – a feltételezések szerint Washington keze is benne van a dologban.
Amerikai nyomásra változtatott álláspontján az ukrán elnök azzal kapcsolatban, hogy milyen feltételekkel hajlandó tárgyalni a békéről az oroszokkal - számolt be a Politico. A lap emlékeztetett arra, hogy hétfőn Volodimir Zelenszkij öt feltétel nevezett meg a tárgyalások megkezdéséhez. Leszögezte többek között, hogy Ukrajna területi integritásának helyreállítása, valamint a háborús jóvátétel, a háborús bűnök miatti felelősségre vonás elengedhetetlen feltétel.
Mindezzel kapcsolatban Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő úgy vélekedett, a jelenlegi helyzetben talán egy fokkal közelebb kerülhetett a béke lehetősége, egy forrását idézve pedig arra célzott, „olyan békeajánlat van, ami alapján lehet »megegyezés«”, méghozzá „valós”.
Demkó Attila, biztonságpolitikai szakértő a Facebook-oldalán fejtette ki véleményét az oroszok herszoni kivonulásával kapcsolatban. A szakértő bejegyzésében ugyanakkor arra is kitért: a jelenlegi helyzetben talán egy fokkal közelebb kerülhetett a béke lehetősége. Egy forrásom szerint a hír, hogy egy olyan békeajánlat van, ami alapján lehet "megegyezés", valós" - fogalmazott bejegyzésében Demkó Attila.