Charles Michel, az Európai Tanács elnöke levélben fordult Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökhöz, a földgázra vonatkozó gázársapka mielőbbi bevezetését kérve. Az intézkedés magyar álláspont szerint a tények szintjén az Oroszország elleni szankciós csomag részét képezné.
Michel levelét november 7-én fogalmazta meg, amelyben a földgázra vonatkozó tranzakciókra vonatkozó cselekvési terv kidolgozását kérte. Ezt az EU energetikai tanácsa november 24-én tárgyalhatja meg.
Michel levele némileg ellentmond egy hétfői ülés tanulságainak. Ekkor az Európai Bizottság képviselői arról tájékoztatták a tagállamok követeit, hogy a földgázra vonatkozó ársapka bevezetése az uniós piacokon „majdhogynem kidolgozhatatlan, éppen ezért nem ajánlott" – írja a POLITICO.
Michel azonban a legutóbbi európai tanácsi csúcs következtetéseit idézi fel, amikor levelében arról ír, hogy a 27 tagállami vezető a további cselekvési tervekre vonatkozó keretrendszer kidolgozásáról állapodott meg. Ahhoz azonban, hogy az ügyet előrébb lehessen mozdítani, most az Európai Bizottság oldalán pattog a labda.
„Az Európai Tanács továbbra is ragaszkodik ehhez a tárgykörhöz, és kész további ösztönzésre az eljárás meggyorsítására, amennyiben szükséges.”
– írta levelében Charles Michel.
A POLICITO pénteki cikke szerint a Bizottságon 15 tagállam, illetve a Tanács részéről „erős a nyomás” az intézkedése bevezetésére, és kész egy javaslat elkészítésére az „ideiglenes gáz ársapkáról” a november 24-i találkozóig. Azt a portál szerint a testület az EU-nagykövete részére írt levelében is vállalta.
Gazprom: Gázársapka esetén nincs orosz gáz
Mint ismeretes, a Gazprom részéről Alexej Miller vezérigazgató még október közepén közölte, hogy amennyiben az orosz gázra vonatkozóan ársapkát vezetnének be, az a gázexport korlátozását vonná magával orosz részről.
„Egy ilyen egyoldalú döntés a jelenleg is fennálló szerződések megszegését eredményezné, amely a gázszállítás megszüntetését vonná maga után”
– hangsúlyozta Miller. Miller vezérigazgató szavai egybecsengenek azzal, amit a témakör kapcsán korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök is hangoztatott.
A magyar álláspont: az európai gázársapka nem támogatható
Ahogy arról Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szavait idézve a Mandiner is beszámolt, Magyarország semmilyen módon nem támogatja az európai gázársapkát. A politikus rögzítette, Magyarország ilyet azért nem támogat, mert
hazánk azt álcázott szankciós intézkedésnek tartja,