Kínos magyarázkodásba kezdett a Der Standard: teljesen belezavarodtak a saját meséjükbe
Fogalomfrissítésre szorulnának a liberálisok.
Több magyar előadó is felszólalt a római konzervatív konferencián, ahol korunk nagy kérdéseiről cseréltek eszmét az európai konzervatív gondolat és politikai képviselői.
A római „Olasz konzervativizmus: Európa, identitás, szabadság” című háromnapos konferencián népes magyar küldöttség vesz részt. A Fondazione Tatarella alapítvány, a Nazione Futura mozgalom és agytröszt, illetve a European Conservative magazin szervezésében létrejött eseménynek különleges jelentőséget ad, hogy az olasz választáson a jobboldali pártok magabiztos győzelmet arattak, és megszerezték mind a képviselőházban, mind a szenátusban a biztos többséget, és az ország történetében először női miniszterelnöke lesz az országnak az Olasz testvérek (FdI) főtitkára, Giorgia Meloni személyében.
A konferencia nyitónapján több magyar előadó is felszólalt. Elsőként a Fidesz európai parlamenti képviselője, Hidvéghi Balázs tartotta meg angol nyelvű előadását.
A képviselő mindenekelőtt gratulált „olasz barátaink győzelméhez”. Emlékeztetett, hogy a magyarok már jó ideje a szuverenitásukért küzdenek, de ez a csata mára már már nem kelet-európai, hanem európai jelenség lett. A szuverenitás pedig elválaszthatatlan a nemzet létezésétől. Hidvéghi Balázs aláhúzta a nyelv, a kultúra és az önazonosság fontosságát egy nemzet életében. Idézte Széchenyi Istvánt, aki szerint „nyelvében él a nemzet”; Kodály Zoltánt, aki kijelentette, hogy „a kultúra nem örökölhető”; és Kossuth Lajost, aki hangsúlyozta, hogy „a nemzet legyen hű önmagához…”.
A képviselő ezek után felsorolta azokat a területeket, ahol a konzervatív eszmék támadás alatt állnak az EU-ban. A normalitást ma erős támadások érik, húzta alá, csakúgy, mint a konzervatívok által fontosnak tartott kulturális értékeket is.
„Nem kell szégyellnünk megvédeni ezeket az értékeket és a kulturális örökségünket”
– jelentette ki.
Problémát jelent ma az EU-ban a demokratikus elszámoltathatóság is. Európai szinten látjuk, hogy meg nem választott tisztviselők például Olaszországot fenyegetik, tette hozzá Hidvéghi Balázs, Ursula von der Leyen elhíresült mondataira utalva.
A képviselő szerint a magyar konzervatívoktól gyakran kérdezik, miért Európa-ellenesek? Erre az ő válasza az, hogy ő nem Európa-ellenes, hanem „az európai életmód védelme mellett” áll ki. „Nem vagyunk Európa-ellenesek, és elutasítjuk, hogy csak egyféleképpen értelmezzék azt, mit jelent az Európa-pártiság” – mondta a fideszes képviselő.
Példaként említette, hogy a nemzeti önvédelmet támadások érik, de a magyaroknak és barátaiknak nem kell bocsánatot kérniük azért, mert védik az európai életmódot. Hangsúlyozta a nemzeti alkotmányok fontosságát, amiket nem írhat felül az EU Bírósága, hiszen az nem azért van, hogy Európa jövőjéről döntsön – arról a demokratikusan megválasztott politikusok kell, hogy döntsenek, nem az EU Bírósága.
A következő magyar felszólaló Orbán Balázs volt, aki szintén gratulált az olasz jobboldal győzelméhez, és hangsúlyozta: van ok az ünneplésre, hiszen a konzervatív koalíció történelmet írt, egy valódi európai áttörést elérve.
„Magyarországot olyan gyakran emlegették az olasz választási kampányban az itáliai lapok, hogy néha az volt az érzésem, a választást Magyarországon tartják, és nem Olaszországban” – fejtegette a miniszterelnök politikai igazgatója. A választás utáni ünneplés után azonban fontos, hogy a feladatokra koncentráljanak a konzervatívok, hiszen
„az elkövetkező időszakban a dolgok egyre nehezebbek lesznek”
– tette hozzá.
A konkrét politikai együttműködési lehetőségek számbavétele helyett, mondta Orbán Balázs, inkább arra helyezné a hangsúlyt, melyek azok a tágabb aspektusok, melyek mentén azonos platformra kerülnek például az olasz és a magyar konzervatív erők. Aláhúzta, hogy a konzervatívokat az különbözteti meg a progresszívoktól, hogy míg azok különböző ideológiákat és csoportérdekeket, addig az előbbiek közösségük érdekeit képviselik, amely közösség elsősorban a nemzet.
A magyar konzervatív kormányzat ezért foglal egyértelműen állást a migráció ellen. Hogy az EU-bíróság még mindig Magyarország ellen ítél ezzel kapcsolatos ügyekben, ami sokat elmond a helyzetről Orbán Balázs szerint. A magyarok azonban úgy gondolják, „hogy nem a munkaerő-bevándorlás a megoldás, hanem a több gyermekvállalás. A családpolitikánkat kulcsfontosságú befektetésnek tekintjük a jövőnkbe” – szögezte le a miniszter.
Kiemelte, hogy szintén a nemzeti közösség védelmében vezette be a kormányzat az energia és bizonyos élelmiszerek árplafonját, melyet eddig sikerült megtartani a válság dacára is. Orbán Balázs kiemelte, hogy az ezek a hatósági intézkedések az egész EU-ban a legalacsonyabb energiárakat eredményezték. Megjegyezte, ezek az intézkedések tulajdonképpen szocialista lépések, de ezzel nincsen semmi baj, hiszen ezúttal a nemzeti közösségnek szüksége van ezekre az intézkedésekre.
Az ukrajnai háborúra kitérve a miniszter kifejtette: kétségtelen, hogy Oroszország megsértette a nemzetközi jogot Ukrajna megtámadásával. Azonban nem hagyhatjuk figyelmen kívül a háború gazdasági következményeit. „Az európai recesszió kopog az ajtón” – jelentette ki. A családok küzdenek az energiaszámlák kifizetésével. Vita van arról, hogy a szankciók működnek-e vagy sem, és különböző érveket sorakoztatnak fel a szankciópártiak és akik ellenzik azokat. De a lényeg az, hogy milyen a mindennapi életünkre gyakorolt hatásuk, mondta Orbán Balázs. Csakhogy ezt a kérdést senki sem teszi fel az EU-ban.
Utalva a hamarosan kezdődő nemzeti konzultációra, Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy a magyar kormány ellenben úgy gondolja, hogy joga van rákérdezni ilyen fontos kérdésekre, és megkérdezni az emberek véleményét, mert az emberek bölcsen döntenek, és a kormányzatnak konszenzust kell teremtenie.
Emlékeztetett, hogy a magyar kormány álláspontja az, rá kell venni a feleket a háború befejezésére. Csakhogy jelenleg nincsenek diplomáciai tárgyalások a háború megállításáról, és ez elfogadhatatlan. Míg más EU-n kívüli országok nyerhetnek, Európa az egyetlen, amely csak veszíthet a háborúval.
Orbán Balázs kijelentette,
és a jövőben együtt dolgozhatnak majd fontos közös ügyekben.
Végül megemlítette, hogy hétfőn a magyar labdarúgó-válogatott Olaszország ellen játszott. Elmondta, hihetetlen érzés volt, amikor felcsendült az olasz himnusz, amelyet a jelenlévő 70 ezer ember tisztelettel végighallgatott. „Ez jó példa az európai együttműködésre. Hogy tiszteljük a nemzeti értékeket és sikereket, ezt nevezzük hazafiságnak. Így előzhetjük meg a konfliktust” – zárta előadását Orbán Balázs.
Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója beszédét azzal kezdte: Magyarországon azt szokták mondani, a félénk nem győzi le az ellenséget. Az olaszok nem mutattak félelmet a választásokon, és szavazataikkal győzött az olasz jobboldal.
– fogalmazott Szánthó Miklós. Az Európai Egyesült Államokat létrehozni kívánó brüsszeli bürokraták amikor nem tetszik nekik egy nemzeti választás eredménye, hajlamosak figyelmen kívül hagyni a valós népakaratot, és ideológiai nyomás alá helyezni az adott országot. Ahogyan szarkasztikusan megjegyezte: úgy tűnik, az Európai Unió már olyan sok demokráciát exportált, hogy magában az Unióban nem sok maradt.
„A sokszínűség nevében egyen-Európát, egy falanszter kontinenst akarnak létrehozni” – mondta az Alapjogok Központ vezetője, hozzátéve, Brüsszel mindenhol multikulturális társadalmat szeretne látni, úgy átszabva a társadalmakat, mint ahogyan a nemváltó műtétekkel változtatják meg a természetes szexualitást. „Csak az lehet jó ember, aki elutasítja a zsidó-keresztény kultúra értékeit” – jegyezte meg a főigazgató.
Kijelentette: az EU arra törekszik, a jogállamiságra és az úgynevezett európai értékekre hivatkozva,
Szánthó Miklós szerint a szankciókkal Brüsszel Európába importálta a háború következményeit. Abszurdnak nevezte azt, hogy az EU energiaszankciókat vet ki a világ egyik legnagyobb energiaexportőrére. Oroszországot persze mindez nem kényszerítette térdre, ellenben Európában energiaválság van. Úgy tűnik, a válságot ismét a liberális erők állították elő, és ilyenkor az emberek a konzervatívokhoz fordulnak megoldásért. „Ez történt Lengyelországban, Magyarországon, és ez történik most Olaszországban” – tette hozzá.
De mit kell ahhoz tenniük a konzervatívoknak, hogy hatalmon maradjanak? „Meg kell őriznünk a többséget, és az igazságosságot. Ha a többség nem szolgálja az igazságosság ügyét, akkor a többség értéktelen.” Az igazságosság erő nélkül, a többség pedig igazságosság nélkül nem létezhet, fejtette ki Szánthó Miklós. A lengyel, magyar és olasz példa azt mutatja, lehetséges egyszerre az erőt és az igazságot képviselni.
és „valóra váltsák a liberálisok lázálmát”, azaz a nemzeti konzervatív együttműködését. A konzervatívoknak arra kell figyelniük, ami összeköti őket, azaz az Isten, haza, család hármasának primátusára, és nem arra, ami elválasztja őket. „Együtt megállunk, megosztottan elbukunk” – zárta beszédét az Alapjogokért Központ főigazgatója.