Elkészült a hároméves bérmegállapodás: csütörtökön kiderülhet, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum 2027-ig
A Mandiner úgy tudja, meglesz az átlagos 12 százalékos minimálbér-emelés, de a részletekre csak holnap derül fény.
Mit gondol a válogatott esélyeiről Dárdai Pál? Mi a mérlege az eltelt húsz évnek a jobboldal számára? Németország hadserege, aszályhelyzet, Amerika hanyatlása az új hetilapban!
Dárdai Pál élete nemrég fordulatot vett: huszonöt év után szerződést bontott a Hertha BSC-vel. A Magyarországra látogató korábbi válogatott játékossal és szövetségi kapitánnyal családról, karrierről, a válogatott esélyeiről és a focipályára beszivárgó politikáról is beszélgettünk Sport rovatunkban.
Vezércikkünkben, az Első karakterben a napokban feltámadt abortuszvita kapcsán Veczán Zoltán mutat rá: „a szívhang veszélyezteti azt a szélsőségesen materialista szemléletet, hogy a magzat csupán egy sejtcsomó”.
Közélet
Közélet rovatunkban Gulyás Gergely kancelláriaminiszter nekrológját olvashatják Wittner Máriáról.
Mérlegre tettük a jobboldal elmúlt húsz évét: Szilvay Gergely átfogó elemzést írt az eltelt két évtizedről, Bayer Zsolt, Lánczi András, G. Fodor Gábor és Bencsik András pedig véleménycikkben értékeli a jobboldal állapotát.
Politikai nyomásra a huszonhét tagállam közül Magyarországot választotta ki az Európai Bizottság, hogy tesztelje, hogyan lehet pénzügyi szankciókat fűzni egy olyan tág értékrend érvényesüléséhez, mint a jogállamiság – a rovatban áttekintettük az elmúlt évek főbb állomásait.
„Ursula von der Leyen beszéde egy összeurópai ideológiai belháború rémét vetítette előre” – értékeli Navracsics Tibor területfejlesztési és uniós forrásokért felelős miniszter publicisztikájában Ursula von der Leyen évértékelő beszédét.
Farkas Vajk, az Alapjogokért Központ nemzetközi igazgatója arra mutat rá írásában: nem csak II. Erzsébettől vettünk búcsút, vele búcsúztattuk a 20. századot, és a régi, nagy európai ideál még megmaradt foszlányainak jelentős részét is.
Külhon & Külföld
Pozsonyból minden eszközt bevetettek, hogy Somorján a város akarata ellenére új szlovák általános iskolát nyissanak – a fogadtatást Külhon rovatunkban jártuk körül.
Makronóm
„Ha az Egyesült Államok a jelenlegi úton halad tovább, elveszítheti számos olyan tulajdonságát, amely az utóbbi hetvenöt évben a világ meghatározó hatalmává tette” – figyelmeztet a Foreign Affairsben megjelent tanulmány. De vajon mi tesz egy nemzetet sikeressé? Makronóm rovatunkban Lóránt Károly közgazdász írt elemzést.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
A következő évtizedek három legfontosabb trendje a népességcsökkenés, a tengeri kereskedelemben eluralkodó káosz és a klímaváltozás miatt visszaeső élelmiszer-termelés lesz. Mindez nem mindenkit érint ugyanúgy – állítja Peter Zeihan geopolitikai elemző, akinek könyvét Böszörményi Nagy Gergely ajánlja sorozatában.
Tudomány kisrovatunkban az aszályhelyzettel kapcsolatos magyar kutatásokról olvashatnak.
Harmincezer magyar gyermek köszönheti életét a családnevét viselő egykori Kaáli Intézetnek, orvosi szabadalmai világszerte segítik a gyógyító munkát, sikeres ingatlan- befektetései révén fiatalon dollármilliomos lett Amerikában, ennek ellenére újabbana dörgicsei veteránjármű-múzeummal kapcsolatban hangzik el leggyakrabban a neve. A közel nyolcvanéves Kaáli Nagy Géza professzorral a Balaton-felvidéken beszélgettünk.
Élet rovatunkban film- és könyvajánlóval készültünk, a tárcát Leimeiszter Barnabás írta.
A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Névai Gábor Wittner Máriára emlékezve írja: a forradalmároknak szavakban, de úgy is csak tétován szolgáltattak igazságot.