A Karácsony Gergely vezette Fővárosi Önkormányzat első lépései között volt a klímavészhelyzet elrendelése, amely célként fogalmazta meg a széndioxid-kibocsátás mielőbbi csökkentését, a főváros szélsőséges időjárási körülményekhez való felkészítését.
A baloldali városvezető legnagyobb horderejű ígéretéből az elmúlt három évben nem valósult meg semmi.
Vannak ugyanakkor kerületek, amelyek valóban előtérbe helyezik az energiatakarékosságot növelő, környezettudatos döntéseket. Így például az ötödik kerület, amelynek vezetője, Szentgyörgyvölgyi Péter több alkalommal is felajánlotta a fővárosi vezetésnek azoknak az innovatív lépéseknek a „know howját”, amelyeket érdemes egy kicsit közelebbről is megnézni.
Hegyvidék Önkormányzata a mostani energiakrízis által okozott helyzetre ideiglenes bezárásokkal reagál. Az ugyancsak kormánypárti vezetésű Belváros-Lipótváros viszont tavaly már egy olyan létesítményt adott át (V. 30 Belvárosi Sportközpont) adott át, amelyet úgy terveztek meg, hogy a nyitás utáni teljes téli szezon folyamán egyáltalán nem kellett bekapcsolni a gázkazánok által biztosított hagyományos fűtést. Ez várhatóan idén is így lesz, itt tehát zavartalanul folytatódhatnak a programok.
Ma már a kerületek többsége kiemelten foglalkozik fásításokkal, parkosításokkal – Karácsony másik nagyobb volumenű ígérete, amely szerint annyi fát ültetnek Budapesten, ahány újszülött jön világra a fővárosban, sem valósult meg –, azonban ugyancsak az V. kerület valósította meg Budapesten az úgynevezett „Kék szemléletet”, amely a csapadékvízzel történő öntözésre utal. A Bástya parkban már ezt a módszert használják, de a közeljövőben terveznek egy ciszterna-építést az Arany János utcában, amivel közel 100 fa öntözését szeretnék majd biztosítani.
Ahogy unikális megoldás az úgynevezett Zöld buszmegállók létesítése is, amelyek amellett, hogy jobb komfortérzetet nyújtanak az utasoknak, hozzájárulnak a városi hőszigethatás csökkentéséhez, javítják a levegőminőséget. A növények vízellátásáról egyébként gépesített öntözőberendezés gondoskodik, ugyancsak a csapadék hasznosításával. Utóbbi projekt egyébként nem igazán nyerte el Karácsonyék tetszését, hiszen a kerületnek közterület-használati díjat számol fel.
Végül ismét csak a Belváros-Lipótváros zöld környezettudatos gondolkodását mutatják azok a lépések,