Egy nap alatt 30 ezer „Trump-menekült” jelentkezett be az egyeurós házakra egy olasz faluban
Úgy tűnik, az amerikai liberálisok a poklok poklát kénytelenek elszenvedni, így inkább Európába menekülnének Trump elől.
Ismét folyik a víz a solymári csapokból szombat óta, négy nap kánikulai vízhiányt követően. A polgármestert kérdeztük a fejleményekről és arról, várható-e még további hasonló krízis a nyáron.
„Péntek reggelre szerettük volna normalizálni a helyzetet, de végül szombatra sikerült csak elérni, hogy minden solymári csapból folyjon a víz” – nyilatkozza a Mandinernek Solymár polgármestere. Szente Kálmán polgármestert azután kerestük meg, hogy a Pilisi-medence több településén – Solymár, Pilisszentiván, Pilisborosjenő, Pilisvörösvár, Pilisszentkereszt, Budakalász, Pomáz, Szentendre, Pilisszántó, Üröm és Csobánka – a közel negyvenfokos kánikulában volt olyan településrész, ahol négy napig nem volt víz a háztartásokban. A probléma megoldására még operatív törzs is alakult.
A terület vízellátásért felelős Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) Zrt. egy szűkszavú válaszban a hőség miatt hirtelen megnőtt vízfogyasztással indokolta a problémát a Mandinernek. Pénteki válaszukban azt írták, vízkorlátozást rendeltek el az érintett településeken, és a vízhiányos területeken tartályos vízellátást biztosítanak.
Vannak, akik előszeretettel hangoztatják, hogy a víz nagy részét medencékbe tölti a lakosság. Szente szerint Solymáron nem is a nagyobb medencék – hiszen azokat a vízszűrőrendszerüknek köszönhetően egy szezonban egyszer is elég feltölteni –, hanem inkább a gyermekpancsolók jellemzők, illetve az automata locsolórendszerek. Szerinte
Vízhiány: 0-24-ben folyamatosan fordultak a tartálykocsik
A csak Solymáron háromezer, vagyis a lakosság negyedének életét megkeserítő helyzetet végül úgy sikerült megoldani, hogy 0-24 órában folyamatos fordulásokkal, nyolcköbméteres tartálykocsikkal szállították a Fővárosi Vízmű vezetékrendszeréből a pilisi tározómedencékbe a vizet.
„Szinte korlátlanul tudtunk a fővárostól vizet szerezni, ami annak köszönhető, hogy Budapest vízrendszerét két és félmillió lakos ellátására tervezték, azonban a főváros lakossága félmillióval csökkent. Ez a lakosság költözött az agglomerációba” – magyarázza Solymár első embere. Kiemeli, nagyon jó az együttműködés a környékbeli polgármesterekkel, sőt még Budapest második kerületéből is kaptak segítséget.
„Ezt itt is szeretném megköszönni” – mondja. A vízhiány alatt lajtos kocsikkal biztosították a vizet, emellett a honvédségtől is kapott a lakosság nyolcezer liter zacskós vizet, az önkormányzat pedig ásványvizekkel enyhítette a forró helyzetet. Emellett négy mobilvécét is beszerezett az önkormányzat, továbbá
Ami a lakosság hozzáállását illeti, Szente Kálmán azt mondja, eltérő reakciókat tapasztalt, ami nemcsak az egyének vérmérsékletétől függött, hanem attól is, hány napig maradtak víz nélkül, állt-e rendelkezésükre saját fúrt kút. Utóbbiak, vagy például az esővizet összegyűjtők nyilván kevésbé voltak dühösek.
„Megértem a dühöt, negyven fokban lajtos kocsikhoz járni vödrökkel nem egyszerű. Ahogy az sem, hogy ezzel a vízzel nem lehet megtölteni például a mosógépet.”
A vízhiány megoldódott tehát. Arra a kérdésünkre, hogy előfordulhat-e még ilyen helyzet a nyáron, a polgármester azt válaszolja, nehéz ezt megítélni. „Az önkormányzatot átkozza a lakosság, miközben nem mi vagyunk a szolgáltatók, nem rajtunk múlik. Nem látok bele Duna Menti Regionális Vízmű (DMRV) Zrt. számítógépjeibe és vezérlőközpontjaikba, így nyilatkozni sem merek a szolgáltató helyett. De ismerve a hálózat állapotát, azt gondolom, bármikor előfordulhat ismét hasonló.”
„Mire végre nagy nehezen megoldódott a vízellátás, a csövekben végbement nagy nyomáskülönbség miatt a hétvégén öt helyütt is volt csőtörés, amit aztán viszonylag hamar orvosolt a szolgáltató” – árulja el a Mandinernek a polgármester.
Annak kapcsán, hogy mi az önkormányzat hatásköre, és mit tehet annak érdekében, hogy hasonló eset ne fordulhasson elő, Szente azt válaszolja: „most egyet tehetünk: nagyon szurkolunk a Duna Menti Regionális Vízműnek, hogy azt a 17 milliárdot, amit pályázaton nyert és már a kivitelezésre is leszerződött, minél hamarabb használja fel”.
Mint mondja, ez még egészen biztosan két év, kétségkívül
Mindenesetre – mint a polgármester fogalmaz – nyomatékosan arra kérték a szolgáltatót, ha bármi vészjóslót tapasztalnak, haladéktalanul jelezzék, hogy az önkormányzat ne csak akkor tudjon vízkorlátozást elrendelni, amikor már nem jön víz a csapból.
Nyitókép: A Magyar Honvédség Rába H25-ös vízszállító kocsijából ivóvizet töltenek Solymáron a Panoráma utca és a Lejtő utca sarkán lévő víztározóba a vízhiány miatt 2022. július 1-jén. MTI/Máthé Zoltán