Ez azért van, mert másfél éve itt élek, a dolgokat emiatt egy kicsit máshogy látom. Olvasom a New York Times és a Washington Post Magyarországról szóló írásait, és ezek egy autoriter államról számolnak be. Még a saját professzorom is, aki a nemzetközi kapcsolatok tudósa hazájában,
megkérdezte tőlem, amikor először jöttem ide, hogy Magyarországon szabadon lehet-e fotózni? Érti?
A nemzetközi kapcsolatok doktorának ilyen mélységű tudása van Magyarországról... Nem kell szeretni a magyar kormányt, de azért az bizarr, hogy szakmabeli emberek nem tudnak különbséget tenni a magyar és az észak-koreai berendezkedés között.
Hadd mondjak azért valamit az amerikai álláspont védelmében is. Valóban sokszor arrogánsnak hat, ahogy ezt képviselik, de higgye el, ők többnyire őszintén hisznek abban, hogy a saját politikai rendszerük a legjobb, és a nézeteik a legkorrektebbek. Ezért várják el, hogy mások ezt ismerjék el. Amikor Magyarország jogállamiságát bírálják, azt azért teszik, mert komolyan azt gondolják, hogy a demokratikus intézmények itt gyengülőben vannak. És amikor a magyar és más kormányok a tanácsaikat visszautasítják, akkor ezt sértésnek veszik.
Ön azt írja: „Ha az Egyesült Államok úgy bánna más NATO-tagállamokkal is, mint ahogyan Magyarországgal bánik, akkor európai befolyása gyorsan szertefoszlana”. Ez a stílus tehát egy stratégiai hiba Washington részéről?
Én teljesen ezt gondolom. Ez az ideológia-vezérelt attitűd súlyosan visszaüt, mert
a partnerek független, szuverén országok, nincs szükségük arra, hogy kioktassák őket demokráciából.
Úgy vélem, hogy ez összefüggésben van az amerikai befolyás gyengülésével. Több szövetségünk az utóbbi időben jó kapcsolatokat kezdett ápolni például Kínával vagy Oroszországgal – ezen országokat ugyanis nem érdekli a mások belpolitikája, ők egyszerűen egy üzletet akarnak kötni. Viszont Amerika úgy létesít kapcsolatot másokkal, hogy egyúttal elvárja, hogy társadalmi berendezkedésükben az amerikai értékeket, mintákat kövessék. Az ukrajnai konfliktus is megmutatja ezt: az Egyesült Államok úgy látja, mintha az egész világ Oroszország ellen fordult volna. De a valóság nem ez, még a saját NATO-szövetségese, Törökország sem csatlakozott az oroszellenes szankciókhoz.