Mint arról lapunk is beszámolt, az első majomhimlős esetet hazánkban május végén jelentették be, azóta 33-ra nőtt azok száma, akiknél kimutatták a vírust. Az első magyar fertőzött egy 38 éves férfi volt, aki enyhe tünetekkel három hétre házi karanténba került, ott vészelte át a betegséget.
Szlávik János korábban arról beszélt, a majomhimlő Európában terjedő változata önmagában nem életveszélyes, súlyosabb tüneteket esetleg egy elfertőződött seb tovaterjedése válthat ki, ami vérmérgezést is okozhat.
A WHO globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a járvány terjedése miatt, melyben eddig öten haltak meg, 75 országban 16 ezer fertőzöttet regisztráltak. A WHO szerint a fertőzés terjedésének kockázata globálisan mérsékelt, míg Európában magas. „Számos országban visszavezetik a fekete himlő elleni oltást, amelyet gócoltással beadnak azoknak, akik igazoltan fertőzöttek voltak, vagy a velük érintkezőknek” – értékelt Rusvai Miklós virológus.
Heteken belül hazánkba is megérkezhet a majomhimlő elleni vakcina
A Nemzeti Népegészségügyi Központ az RTL Híradónak küldött válaszában azt írta, hogy heteken belül megérkezhetnek az első oltások hazánkba. Az oltásokat lakosságarányosan osztják ki, először a leginkább érintett országok kapják majd meg. Az Európai Unió eddig több mint 100 ezer dózist vásárolt a dániai székhelyű Bavarian Nordic biotechnológiai vállalat által gyártott Imvanex vakcinából, valamint az amerikai Siga Technologies vállalat Tecovirimat nevű vírusellenes gyógyszeréből.
Kiemelt kép: Sven Hoppe/AFP