Megkongatta a vészharangot az európai demokráciák felett a neves elemző
Ivan Krastev szerint 1989 már nem tűnik a liberalizmus fénypontjának.
Az előrejelzések szerint a napokban meg fog dőlni a hőségrekord Nagy-Britanniában: a szigetország történetében először a bűvös határ, 40 Celsius-fok fölé kúszik majd a hőmérő higanyszála, Walesben pedig ma állt be az országos csúcs. Európa déli régióiban viszont már tizedik napja 40 fok fölötti hőmérsékletet mérnek, az erdőtüzek szezonja újra megérkezett, nagy pusztítással.
***
A brit kormány a következő két napra, kedd estig hőségriadót rendelt el, és nemcsak a déli partoknál, hanem egészen Közép-Angliáig, Manchester és York városáig, azzal, hogy a hőhullám még északabban, egészen a skót határnál is éreztetni fogja hatásait.
– a kormány arra kérte a briteket, hogy lehetőleg napközben maradjanak otthonaikban, húzódjanak árnyékba és fogyasszanak sok vizet. A vasútvonalakon, a londoni metrón járatritkításokat vezettek be, az oktatási intézmények korábban zárnak, az egészségügyi intézményekben pedig készültséget rendeltek el a hőséggel kapcsolatos rosszullétek, egészségügyi problémák kezelésére.
Az eddigi brit hőmérséklet-rekord 38,7 Celsius-fok volt, 2019-ben Cambridge-ben mérték, az elmúlt három évben bekövetkező másfél-két százalékos emelkedést aggasztónak tartják a szakemberek.
50 évvel ezelőtt 24,5 fokot, míg 1997-ben csupán 20,1 fokot. Az eddig mért 10 legmelegebb év mindegyike 2002 után volt, a 10 legforróbb nap közül kilenc pedig 1990 után – brit meteorológusok ebben a tendenciában az elmúlt évtizedekben felgyorsuló globális felmelegedés, a drasztikus klímaváltás egyértelmű bizonyítékát látják.
Szolgálatban levő brit palotaőrt itat egy rendőr a londoni Buckingham-palota kapujában július 18-án
A hagyományosan esős Nagy-Britanniában a megváltozott éghajlati körülmények miatt elkezdődött a vita arról, hogy
az esők elmaradásával, a földek kiszáradásával a terményhozam visszaesését, az élelmiszeripar visszaesését, bizonyos élelmiszerek hiányát vizionálják.
A hőhullám – ez a második ezen a nyáron a kontinensen – még súlyosabban érinti Dél-Európát és Észak-Afrikát, ahol az elmúlt napokban folyamatosan 45 Celsius-fok körüli hőmérsékletet mértek. Erdőtüzek pusztítanak Görögország, Franciaországban, Spanyolországban, a Földközi-tenger túloldalán pedig Marokkóban.
Az elmúlt egy héten mintegy ezer ember vesztette életét a hőmérséklet-emelkedéssel kapcsolatos egészségügyi komplikációk miatt Spanyolországban, Franciaországban és Portugáliában.
Franciaország déli-délnyugati részén
További településekről kell kitelepíteni a lakosokat, eddig 16 ezer embernek kellett elhagynia otthonát, jelenleg 3500-an vannak közvetlen veszélyben a tüzek terjedésének útjában. Kilenc tűzoltó repülő és közel kétezer tűzoltó próbálja megfékezni a lángokat Gironde régióban. A hatalmas területen lángoló erdők felett szálló pernyefelhők miatt újabb és újabb száraz növényzet gyullad be, a jelenséget eddig nem sikerült megfékezni – eddig 14 ezer hektár területet perzselt fel.
Helikopterről oltják egy lakóházak közelében égő erdőtűz lángjait a spanyolországi Málaga tartományban július 16-án
Spanyolországban az elmúlt napokban 30 erdőtüzet azonosítottak, 220 négyzetkilométer területet pusztítottak el a lángok, és több ezer helyi lakost kellett eddig lakhelyéről elszállítani a terjedő tüzek elől. Galícia, Kasztília és León, Katalónia, Extremadura és Andalúzia tartományok a legveszélyeztetettebbek. A spanyol ökológiai ügyekért felelős miniszter, Teresa Ribera szerint válságos a helyzet, az előrejelzések szerint kedden ugyan enyhülés várható az időjárásban,
Portugáliában az átmeneti enyhülés lehetőséges adott a bozóttüzek lokalizálására, négy ilyen gócot már sikeresen eloltottak. Részsiker, hiszen eddig már 40 ezer hektár erdő égett le. Jelenleg 1400 tűzoltó 44 tűzfészek eloltását dolgozik. A ország területének egyharmada az extrém szárazság miatt továbbra is veszélyeztetett marad.
és Olaszország egyes déli területein is folyamatosan 40 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet fog mutatni a hőmérő.
--
Nyitókép: Tűzoltók próbálják megfékezni a lángokat a délnyugat-franciaországi Landira település közelében július 17-én.
fotó: MTI