Felavatták a Petőfi család felújított síremlékét

2022. június 11. 15:21

A felújítás Rákay Philip producer és felesége magánadományából valósult meg.

2022. június 11. 15:21
null

„Emlékművek nem a hősöknek kellenek, hanem nekünk, kései utódoknak, akik meg akarunk őrizni, helyre akarunk állítani, életre akarunk hívni minél többet abból, amit Petőfi Sándor életműve megtestesít és a mának üzen. Emlékeznünk kell, hogy értsük a szabadság értékét” – mondta avatóbeszédében Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Mint fogalmazott, a Petőfi család újra méltó formába hozott síremléke a leginkább kézenfekvő lehetőség fejet hajtani a sem holtában, sem testi valójában, hanem egyedülálló életművében velünk maradt költőóriás előtt. „A legenda messze túlmutat 1848. március 15-én, a forradalmon és a szabadságharcon, mert 174 esztendeje tükröt tart elénk, arra emlékeztetve, hogy mi magyarok a szabadságban mindannyian összetartozunk”.

Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója kiemelte:

Petőfi mindenütt ott van, ahol magyarok vannak, és mindig ott lesz, amíg a magyarság megmarad.

„Mától azonban van egy újabb méltó hely, ahol emlékezhetünk nagy költőnkre”.

A főigazgató szólt arról, hogy a Petőfi családból csak az 1849-ben Segesvár mellett, a fejéregyházi csatamezőn meghalt költő nem nyugszik a sírhelyen, „de szelleme belengi a környezetet”.

Megjegyezte, hogy a Nemzeti Panteonban nyugszik számos személy, aki ezer szállal kötődik Petőfihez, így legjobb barátja, Arany János, Gyulai Pál, aki sokat tett költészetének elismertetéséért, Barabás Miklós, Petőfi első közismert arcképének megfestője vagy Egressy Gábor, aki a forradalom estéjén előadta a Nemzeti dalt a Nemzeti Színházban, és ő készítette a Petőfit ábrázoló híres dagerrotípiát is.

Rákay: A múlt tisztelete és emlékezete nélkül lehet élni, csak nem érdemes

Rákay Philip, a síremlék felújításának mecénása szerint

a múlt tisztelete és emlékezete nélkül lehet élni, csak nem érdemes.

Felidézte, hogy tavaly március 15-én feleségével hozott virágot a '48-as hősök emlékére, amikor szembesült a Petőfi család síremlékének méltatlan állapotával, ezért megkeresték a NÖRI-t, hogy megfinanszírozzák annak helyreállítását.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A síremlék környezetét a Nemzeti Örökség Intézete újíttatta fel

A Petőfi család 1911-ben emelt síremlékében nyugszanak Petőfi Sándor szülei, Petrovics István és Hrúz Mária, felesége, Szendrey Júlia, gyermekük, Petőfi Zoltán, valamint a költő öccse, István. Az 1908-ban létesült sírhely a Petőfi Társaság kezdeményezésére jött létre; a szülők sírja eredetileg a Józsefvárosi temetőben volt.

Az elmúlt egy évben felújították a teljes síremlék kő és fém részeit, megújultak a környező növények és a díszburkolat. A síremlék környezetét a NÖRI újíttatta fel, megvédve a gyönyörű fasort. Helyreállították a sírkert eredeti úthálózatát is a Petőfi család síremlékének környezetében.

A megújult síremlék mintegy négy méter magas, a két méter magas haraszti kő posztamensen kétméteres bronz turulmadár látható. A talapzat alsó részén bronzkoszorú található.

A szombati ünnepségen Gulyás Gergely, Móczár Gábor, Rákay Philip és felesége mellett elhelyezte koszorúját többek között Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója és Kiskőrös, Petőfi szülővárosa önkormányzata is.

Kapcsolódó tartalom

Petőfi rajongói megérdemlik, hogy méltó módon emlékezhessenek
Őszintén hiszek benne, hogy ha az ember megengedheti magának, akkor tennie is kell a közössége érdekében. Móczár Gábor, a NÖRI főigazgatója beszélget Rákay Philippel. Bővebben...

(MTI)

Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Összesen 64 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Trombitás Keresztély
2022. június 12. 00:40
<p style="font-size:140px; text-align:center;"> &#129315; &#129315; &#129315; </p>
pepita
2022. június 11. 23:31
A kiskunfélegyháziakat nem hívták meg, miért nem képviselték a várost?????
zsolti123
2022. június 11. 23:27
Milyen érdekes és furcsa. Petőfi Sándor száz körüli leszármazottja valahogy Barguzinban él, de az MTA és a Hadtörténeti intézet szerint Petőfi nem járt ott soha... Petőfi ma is élő utódja , mint szépségkirálynő... Megtaláltuk Petőfi Sándor állítólagos szibériai rokonait, exkluzív interjút adott a költő szépségkirálynő leszármazottja, Damira! https://rtl.hu/fokusz/2021/03/12/exkluziv-interju-petofi-sandor-leszarmazottjaval-aki-raadasul-szepsegkiralyno Itt is járt a szépség: https://youtu.be/RfN6lg0GENE ---
szodabár
2022. június 11. 18:26
Ezt a csontvázas baromságot abba lehet hagyni! 1. Persze az igazi, megkérdőjelezhetetlen bizonyíték az lenne, ha a költő édesanyjának csontjából vett minta DNS-vizsgálati eredményét összehasonlítanák a fia csontmintájával, Hrúz Mária maradványai viszont nincsenek meg. Hogy hol vannak, azt nem tudjuk. 2. Mint ahogy azt sem tudjuk, hogy mi történt 1990-ben, miután a budapesti Fiumei úti temető 17/1/1es sírját, ahol Petőfi Sándor édesanyja, édesapja, István öccse, felesége és fia, Zoltán nyugszik, palánkokkal vették körül. Ezt azzal az indoklással tették, hogy „restaurálják a síremléket”. Később lebontották a palánkot és semmit nem restauráltak rajta. Ekkor vehették ki Petőfi Sándor édesanyjának a csontvázát? Nem beszélve arról, hogy Petőfi Sándor édesanyjának leánytestvére Csömörön van eltemetve – rá egy tízemeletes házat építettek. Nagyanyját Aszódon helyezték örök nyugalomra – az ő sírhelyére is építettek. 3. Tehát az anyai ágú vizsgálatokat nem lehet elvégezni. Ez azt jelenti, hogy a végső azonosításhoz egy Y-kromoszóma-vizsgálat hiányzik. 4. Haj-, vér- és köpetmintát vettek Kiszelyék Petőfi édesapja testvérének, Petrovics János tizennégy egyenes ági leszármazottjától. A csontanyagot elküldték a Berkeley Egyetemre, de nem volt, aki a vizsgálatokat kifizesse, ugyanis 3500 dollárba került 5. Persze, akkor éppen nem volt , aki kifizesse. Blablabla.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!