„Akkor összegezzünk: sokszínű médiát kellene eljuttatni az emberekhez, ami pénzbe kerül. Oda kellene menni hozzájuk, és elmagyarázni, hogy a »kisebbet nem verjük agyon«. Ez is pénzbe kerül. A pénzből pedig egyre kevesebb van, mivel a Fidesz-KDNP most éppen hárommilliárdot akar elvonni az ellenzéki parlamenti frakcióktól…
Én értem az összes mentséget, de nincsenek csodafegyverek. Nem tudunk olyat mondani, ami egyszerre megoldaná a helyzetet. Persze, nagyon jó lenne, ha lenne erős, független média. Az online felületeken szerencsére van, ami egyébként a magyar polgárságnak köszönhető. Ugyanis ezt a médiát nagyrészt, vagy teljes egészében ma már közvetlenül a fogyasztói tartják el. Szerintem nagyon fontos jelzés az, hogy – ha a maguk nehézkes módján is – ezek tudnak létezni, jó színvonalon működnek, prosperálnak. Ezek értékek. Ugyanakkor olyan felületek, amik a fogyasztó számára egy közepes méretű, vagy kisebb faluban nem jelennek meg. Nem azért, mert ott nincs internet, hanem azért, mert az igény nem teremtődött meg rá. A magyar médiafogyasztók a politikáról alapvetően még mindig a tévéken keresztül értesülnek. A tévék pedig az egy szem RTL Klubot kivéve nem függetlenek. Ebben a kérdésben egyébként az ellenzéki politikai elit egy kicsit tévedésben is volt, mert a független média nem ellenzéki média. A független médiának nem az a dolga, hogy az ellenzéknek jó legyen, hanem az, hogy objektív legyen, bemutassa a tényeket, a saját véleményét hozza.
Az ellenzéknek nem lehet saját médiája?
Az, hogy az ellenzéknek lehessen építeni egy saját médiafelületet – és, mint mondtam, nem a független –, az pénzkérdés. Ennek én nem látom a forrásait. Abban nagyon pesszimista vagyok, hogy fölépíthetőek olyan széles körben használható médiafelületek, amelyek közvetlenül az ellenzéki politikai célokat szolgálják, ahogy közvetlenül a kormánypártokat szolgálja évente elképesztő összegekből a közmédia. (Ha valahol spórolni lehetne, ez utóbbinál lehetne. Az évi 130 milliárdból is el lehetett volna venni azt a hárommilliárdot, amit most a pártoktól vesznek el.) Azt sem látom, hogy a magyar nagyvállalkozói körnek olyan szereplői lennének, akik olyan bátrak, elszántak, hogy azt mondják, nekik megér néhány milliárdot, néhány tízmilliárdot, hogy létezzen egy másik Magyarország. Ha valaki ezt ma vállalná, három nap alatt tönkre is tennék. (Ugyanakkor a kelet-európai régióban Csehországtól Szlovákiáig láttunk ilyen kísérleteket.)