Az uniós külügyminiszterek mai brüsszeli tanácskozása kapcsán jelentkezett be élőben a tárcavezető. Mint mondta, a leválás a vezetékes orosz olajról itthon és Horvátországban együttesen 280 milliárd forintos beruházással járna.
Utána 55-60 százalékkal emelkedne meg itthon az üzemanyagok ára.
Ez általános áremelkedést hozna. „Ennek enyhítésére egy 15-18 milliárd eurós beruházási tervet várunk az Európai Bizottságtól” – derül ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter élő Facebook-bejelentkezéséből. Ezt követően megjegyezte: „Nem a magyar emberek tehetnek a szomszédban zajló háborúról, így miért nekik kéne megfizetni ennek a háborúnak az árát”. Úgy fogalmazott, „az Európai Bizottság okozott egy problémát egy javaslattal, jogos az elvárása a magyar embereknek, hogy adjanak egy megoldási javaslatot is beruházások finanszírozására is, az áremelkedés kompenzációjára, vagy megelőzésére, amelyhez egy teljes magyar energiaszerkezeti modernizáció lenne szükséges”.
Szijjártó felhívta rá a figyelmet, hogy „az Európai Bizottság számára már jó néhány napja, hete világos, hogy mi Magyarország álláspontja, milyen problémákat okoznának Magyarországnak, így várjuk a javaslatot. Ilyen javaslat nem született, nem is tartjuk valószínűnek, hogy ilyen szülessen.
Ezért javasoltuk azt, hogy ha az Európai Unió szeretne olajembargót bevezetni, akkor adjon mentességet a csővezetékes szállításra”.
„Ez a legegyszerűbb megoldás, amely egyrészt a brüsszeli érdekeket ki tudja elégíteni, másrészt pedig nem hozza rendkívül nehéz, vállalhatatlan helyzetbe azokat az országokat, amelyek csővezetéken szállítanak kőolajat” – húzta alá miniszter.
Felrótta azt is, hogy az Európai Bizottság orosz olajembargós javaslata „a jelenlegi háborús fázisra semmilyen hatással nem bírna”, mivel minden tagállam kapna egy több hónapos átmeneti időszakot az embargó alól, így az első hatások is csak legalább fél év múlva jelentkeznének.
A bejelentkezésében kitért arra is, hogy külön egyeztetett ma Josep Borrell uniós külügyi főképviselővel a hatodik szankciós csomagról:
„elmondtam neki világosan, ismételten, hogy amennyiben a csővezetékes szállításra kivétel van, úgy Magyarország tud együtt élni ezzel a javaslattal”.
„Meglátjuk, hogy az Európai Bizottságot esetleg, ha akarja, meg tudja-e győzni, vagy meglátjuk, hogy mi lesz végül az Európai Bizottság javaslata ebben a kérdésben” – tette hozzá Szijjártó.