Ukrajna után egy újabb ország veszélyeztetheti Magyarország energiaellátását: bármikor elzárhatják az orosz gázt
Szófia jelenleg javaslatokat vár a Gazpromtól.
Az embargós javaslat többet árt, mint használ. Interjú.
„– Nem tart attól, hogy ha nem támogatják a szankciókat, akkor Putyin támogatójának fogják önöket tartani az EU-ban?
– Ez a javaslat többet ártana, mint használna. Számunkra ez magyar kérdés, nem orosz. Hozzászoktunk már ahhoz, hogy teljesen mindegy, mit csinálunk – akkor is, ha mások hasonlóan éreznek, csak nem mondják ki hangosan –, mindig az oroszok barátainak és kémeinek bélyegeznek bennünket.
– Pillanatnyilag milyen kapcsolatban vannak Putyinnal?
– Eddig nagyon pragmatikus volt a kapcsolatunk. A háború kitörése után a miniszterelnök egyeztetést kezdeményezett Putyin elnökkel. Gyakorlatilag ennyi. A miniszterelnök felajánlotta, hogy Budapesten legyenek a béketárgyalások. Ez a háború súlyos fenyegetést jelent Magyarország biztonságára. Elítéltük az Oroszországi Föderáció Ukrajna elleni agresszióját. Nem kérdés, hogy Ukrajna oldalán állunk-e. És pillanatnyilag Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akcióját visszük véghez: tízmillió alatti ország vagyunk, de mégis több mint hétszázezer menekültet fogadtunk eddig Ukrajnából.
– De a legtöbben továbbmennek. Hányan maradtak?
– Egy idő után egy részük megy, egy másik marad. Utóbbiak körülbelül százezren vannak.
– A jelentős magyar kisebbséggel rendelkező Kárpátalja elleni támadások hatására sem gondolták át a fegyverszállítással kapcsolatos álláspontjukat?
– Nem akarjuk, hogy a magyar–ukrán határ fegyverszállítások színhelye legyen. Azok a támadások utakat és fegyverraktárakat céloztak. Nem fogunk fegyvereket küldeni, és a Magyarországon keresztül történő fegyverszállításokat sem fogjuk megengedni.
– Milyen a kapcsolatuk Ukrajnával? Néhány nappal ezelőtt egy vezető ukrán személyiség arra utalt, hogy Putyin előre figyelmeztette Orbánt, a miniszterelnök pedig korábban azt mondta, hogy Volodimir Zelenszkij az ellenfelük.
– A háború előtt nem volt valami jó a kapcsolatunk a magyar kisebbség jogainak folyamatos megsértése miatt. De amint kitört a háború, ezt félretettük. Hogy úgy mondjam, nem volt valami kellemes, hogy megpróbáltak belenyúlni a választási kampányunkba. Azok a provokációk, mint amit ön is említett, hogy mi előre tudtuk az egészet és el akartuk foglalni az ukrán területek egy részét, egyszerűen hülyeségek. Miért is kritizálnak bennünket? Mert nem szállítunk fegyvereket. Nem tűnik valami igazságosnak, mert eközben minden menekültet befogadunk, és nem várunk érte hálát. Keresztény nemzet vagyunk, nyilvánvalóan befogadjuk a háború elől menekülőket.
– Ebben az esetben igen, de a Szíriából menekülőket nem fogadták szívesen.
– Ezek teljesen más dolgok. Szíria és Magyarország között legalább hét biztonságos ország található. Azoknak, akik megtámadták a határunkat, nem volt joguk Magyarországra jönni.”