Vajon hogyan alakul Franciaország jövője? Bel- és külpolitikai viszonylatban mi várható Macron vagy Le Pen vezetése alatt? Erről beszélgettek az MCC kerekasztalán Emmanuel Macron második elnöki győzelmének kapcsán. A meghívott vendégek Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhely vezetője; Thibaud Gibelin, az MCC vendégoktatója; Edouard Husson, szintúgy az MCC vendégoktatója és Gát Ákos Bence, a Danube Institute kommunikációs- és külkapcsolati vezetője voltak.
Korpics Fanni moderátor kérdésére, mely Macron várható válságkezelési lépéseire utalt, Ballester arra utalt, hogy az újraválasztott elnök előtt hatalmas kihívások állnak. „A kérdés nem az, hogy hogyan fog sikerülni, hanem hogy egyáltalán sikerülni fog-e." Macron eddigi mérlege rossz,
a gazdasági helyzet, a covidjárvány és az ukrán háború megakadályozta terveinek megvalósításában.
Ballester szerint Franciaország ma nagyon megosztott, és ez részben neki is köszönhető, ugyanis Macron megosztó politikus. Ennek tükrében még több tiltakozásra kell számítani.
Husson úgy látja: Macron nem fog sikerrel járni, mivel a társadalom legalább három részre oszlik: van a nagypolgári Franciaország, akiket megkímélt a válság, és akik Macronra szavaztak; aztán ott van a nagyvárosi dolgozó réteg, ők szélbalra szavaztak; míg a nehézségekkel küzdő közép- és alsóosztály Le Pent támogatta.
A három blokk körülbelül azonos méretű, és Macronnak az a jellemzője, hogy az első két tömböt egyesíti, mivel a baloldal nyelvét is beszéli.
Gibelin szerint a földrajzi különbségek meghatározók. A részvétel területenként erősen eltért: a nyertes, felemelkedő Franciaország elégedett,
eközben a „víz alattiakat” csak a populisták képviselik,
csak a populisták képviselik,és sokan teljesen kiestek a választási rendszerből, a sárgamellényes tiltakozók „társadalmi lázadásai" ennek voltak a jelei. Gibelin úgy véli: nem kétséges, hogy a covid-járvány nélkül még nagyobb tüntetések lennének, hiszen már akkor is az üzemanyagárak miatt tüntettek, de azok utólag elhanyagolható mértékben nőttek ahhoz képest, amit ma látunk.
Gát Ákos Bence magyarként úgy látja, hogy Franciaország politikai történetének tükrében ha van egy szélsőjobboldali és egy centrista vagy baloldali jelölt, akkor általában nagy arányban nyer az utóbbi, de most az eredmény szoros volt. Ha Le Pen valóban szélsőjobboldali, akkor
Macron győzelme voltaképpen kudarc, hiszen nagyon nagy arányban kellett volna nyernie, de nem ez történt.