Olasz lap: a magyarverő, antifa Ilaria Salis foggal-körömmel ragaszkodik a mentelmi jogához
„Nem szabad Magyarországnak kiadni egy antifasisztát sem” – jelentette ki az újdonsült EP-képviselő.
„Az EBESZ bírálatai mögött ugyanaz a politikai motiváció húzódik, mint az Európai Bizottság bírálatai mögött” – vélekedik Hermann Tertsch. A spanyol El País és ABC lapok volt tudósítója, a jobboldali Vox párt európai parlamenti képviselője megfigyelőként vett részt a magyarországi választáson. Tertsch szerint a rendszerváltás óta tiszták a szavazások nálunk. Interjúnk.
Merre járt, milyen szavazókörökbe jutott el?
Szentendrén, Visegrádon és Budapest több szavazókörében jártunk, sok emberrel találkoztunk, és azt láttuk, hogy a szavazóbizottságok nagyon intenzíven dolgoztak.
Milyen konkrét tapasztalatokat szerzett ezeken a helyeken?
Például azt, hogy ezt így nem tudnánk megcsinálni Spanyolországban. A hazám méretei túl nagyok ahhoz, hogy ezt az eljárásrendet le lehessen vezényelni nálunk.
a névjegyzékben való kikeresést, az aláírásokat, a pecsételést, ezt a fajta kettős ellenőrzést. Logisztikailag szinte lehetetlen lenne.
A magyar választási eljárás biztonságos, jól ellenőrzött?
Igen, az. Évtizedekig újságíró voltam, az El País közép-európai tudósítója voltam a nyolcvanas években, és utána szinte az összes magyar választáson itt voltam Magyarországon a rendszerváltás óta. Látom a változást, a fejlődést, és már az első demokratikus választáson sem volt kétségem afelől, hogy a magyarországi választások szabad és tisztességes választások.
Hermann Tertsch
Van azért különbség a korábbi és az utóbbi években rendezett magyar szavazások között?
Harminc éve járok vissza a magyar választásokra, de nem emlékszem arra, hogy nagyon más benyomásom lett volna korábban. Nagyjából ugyanazon a színvonalon zajlanak a voksolások évtizedek óta. Az eljárás is szinte ugyanolyan. Nem sok meglepetés volt.
Az EBESZ nemzetközi megfigyelőcsoportja nem látja ilyen rózsásnak a magyarországi helyzetet, a választás tisztaságát.
Hadd mondjak erre valamit. Spanyolországban vannak régiók, ahol a szeparatista és a kommunista erők óriási nyomás alá helyezik a választási eljárást, ezek a pártok és aktivistáik gyűlölik Spanyolországot, mindent megtesznek az ország destabilizálásáért, erőszakos provokációk történnek a kampányban és abnormális állapotok tudnak kialakulni a voksolás idején.
Éppen ezért furcsa, amit a magyar választás bírálatával tesznek.
Nem szakmai, tehát politikai indítékok is megfigyelhetők az EBESZ jelentései mögött?
Természetesen. Az EBESZ bírálatai mögött ugyanaz a politikai motiváció húzódik, mint az Európai Bizottság bírálatai mögött.
A pártom, a Vox az egyik európai párt, amely rendszeresen elítéli azt a politikai támadássorozatot, amely Magyarország és Lengyelország ellen zajlik. Szlovénia is kap belőle. Brüsszel minden tagállamot kioktat, amely szuverenitásra törekszik, és amely nem követi a balliberális politikai eszményeket.
Visszatérve a magyar voksolásra: tapasztalt bármilyen visszaélést vasárnap?
Nem. Sem én, sem a kollégáim nem értesültek semmilyen visszaélésről a voksolás során. Abban azonban biztos vagyok, hogy az EBESZ fog találni kifogásolnivalókat, és azt is, hogy ezek a megállapítások végig fognak futni a külföldi liberális sajtó híradásaiban szerte a világon. De én ennek nem tulajdonítanék túl nagy jelentőséget. Ma Európa egy súlyos biztonságpolitikai helyzetben van, ebben a fenyegetettségben a Magyarország elleni uniós zaklatások egyre inkább vesztik el súlyukat.
Fotók: Gyurkovits Tamás