Nincs vége: Karácsony Gergely visszaszólt Bochkor Gábornak
A főpolgármester bocsánatkérést vár a rádiós műsorvezetőtől.
Transzparencia helyett átláthatatlanság. A baloldali főpolgármester a Fővárosi Közgyűlést szándékosan megkerülve döntött nagyobb horderejű közszolgálati szerződésekről. Közvetlenül a parlamenti választások előtt.
„A városnak nyitottan, átláthatóan és korrupciótól mentesen kell működnie, ahol minden közérdekű adat és szerződés nyilvános, könnyen hozzáférhető” – fogalmazott Karácsony Gergely beiktatása napján. A főpolgármester leszögezte, a transzparenciát is olyan értéknek tartja, amelyhez a következő öt évben „foggal-körömmel” ragaszkodni kell.
De, ahogy az elmúlt időszakban már számtalan alkalommal, a baloldali politikusnak most sem sikerült betartani ígéreteit.
Mialatt mindenki az április harmadikai országgyűlési voksolásokra készült,
Ezeket azért tehette meg, mert márciusban – épp a választásokra hivatkozva – nem hívta össze a Fővárosi Közgyűlést. Ám, ha transzparensen, a lentebb részletezett lépéseket konzultációra bocsátotta volna – erre alkalomként szolgált mind a februári, mind az április tizenharmadikai közgyűlés –, közvetlen munkatársai mellett a közvélemény is értesülhetett volna e közszolgáltatási szerződésekről.
Úgy hírlik azonban,
Tlán nem véletlenül a háttérben döntött arról: a Budapesti Közlekedési Központ Zrt. (BKK) leányvállalatát, a Budapesti Önkormányzati Követeléskezelő Kft. (BÖK) követeléskezelő üzletágát nettó 23 millió 544 ezer forintért kivásárolják. A BKK ugyanis egyértelműen a Demokratikus Koalíció territóriuma – az igazgatótanácsban ott ül a volt miniszterelnök egykori tárcavezetője, Draskovics Tibor, a céget pedig Gyurcsány Ferenc utódjának, Bajnai Gordonnak a volt kabinetfőnöke, Walter Katalin vezeti –,
Az ügyre rálátó forrásaink szerint Karácsony szakmai érvekkel próbált tompítani. Azzal indokolta például egyszemélyes döntését, hogy a BÖK nem végezte hatékonyan, eredményesen a követelés-kezelési tevékenységét. Hozzátette, a BKK sem tett eleget ennek – ezzel egyébként odaszúrt a Gyurcsány-pártnak –, így reményei szerint a lépést követően a jövőben azon lesz a hangsúly, hogy a bírsággal sújtott utasok minél hamarabb, önként tesznek eleget díjfizetési kötelezettségüknek.
Úgy vélte, hogy ezzel jelentős működési költség spórolható meg. Ezentúl azt is hozzáfűzte, azért volt szükség a saját hatáskörű lépésre, mert a március harmincadika utáni döntéshozatal jelentős hátrányt okozott volna az üzletág-átruházási folyamatban, tekintve, hogy a szerződések egy nappal később léptek hatályba. Ha a jóváhagyás nem történik meg, közel ötven kontraktust kellett volna módosítani, újra kellett volna készíttetni az üzletág értékelését.
Karácsony utóbbi állítása sántít a legjobban. Miért kellett volna az összes megállapodást módosítani? – tették fel többen is a kérdést. Ha az áprilisi közgyűlésen születik döntés a tranzakcióról, csupán két hét eltérésről beszélhetünk. Ezen kívül, ha a főpolgármester ennyire fontosnak tartotta az adásvételt, akkor
hogy a plénum döntsenek az előterjesztésről.
Nem így történt.
Ahogy egyszemélyben hagyta jóvá a Fővárosi Önkormányzat és a BKK közötti Feladatellátásról és közszolgáltatásról szóló keretmegállapodás szerinti 2022. évi közlekedésszervezői éves mellékletét, illetve az idei évi éves szerződését; a Fővárosi Önkormányzat és a Budapest Közút Zrt. közötti feladat-ellátásról és közszolgáltatásról szóló keretmegállapodás alapján létrejövő idei kontraktus megkötését; valamint a Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV) 2022. évi éves közfeladat-ellátási szerződését.
Megjegyeznénk, utóbbi kontraktusok főpolgármesteri jóváhagyása nem volt feltétlen indokolt. Ezek előterjesztésére sor kerülhetett volna az áprilisi közgyűléseken.
Nyitókép: Facebook