Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
A demokrácia magyar módja reményt ad a spanyoloknak is – mondja Alvaro Silva Soto, a Centro de Formación de Análisis Social katolikus spanyol egyetemi think tank vezetője.
Milyen volt az élménye Magyarországon megfigyelőként?
Nagyon érdekes volt. Sokat tudhattunk meg a magyar emberek érzelmeiről, sok emberrel beszéltünk. Nagyon érett nép a magyar, ez látható volt a szavazás során. Manapság nehéz időkben élünk, a társadalmak mindenhol megosztottak. Ehhez képest az emberek nyugodtan és éretten szavaztak.
Nyilván sok helyen járt szavazókörökben. Mit látott?
Én és delegációm a fővárosban és vidéken is jártunk, kis falvakban, akár az ukrán határon is. Nagyon jó tapasztalat volt, az egész országot láttuk. Leginkább az lepett meg, hogy mindenhol mindenki ugyanazt tapasztalta: a szavazás rendben ment, nem volt feszültség. Sok reménnyel térhetek haza Spanyolországba Magyarország kapcsán.
Látott bármilyen rendbontást, zavart?
Nem, egyáltalán nem. Ahol jártam, ott a szavazás rendben ment, minden magyar párt delegáltja jelen volt, nem jelentettek semmit. A dobozokat rendben zárták, minden, amit láttam, azt a benyomást keltette, hogy normális módon történtek a dolgok.
Tehát tisztességesnek látja a magyar választásokat?
Ez nem kérdéses. A szavazókörzetekben minden lehetőség adva van, hogy titkos, befolyásmentes szavazás történjen. Nem láttam semmi gondot, semmilyen kétely nem merült fel.
Fotó: Gyurkovits Tamás (MCC)