Önök egy konzervatív jogvédő szervezet, milyen céllal érkeztek Magyarországra a választások idejére?
Ahogy az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumánál jogászként megfigyeltük a választások menetét, ugyanezzel a megközelítéssel vizsgáljuk a magyart is. A demokratikus folyamatok mindig zavarosak, sok a vádaskodás oda-vissza a politikai pártok között, különösen a választások előtt. Ebben semmi új nincs, Alexis de Tocquevile már majd’ 175 éve levonta ezt a következtetést.
Mire hegyezik ki a jelentéseiket?
Elsődlegesen azt vizsgáljuk, hogy aki el akar menni szavazni, annak megvan-e a lehetősége erre. Mert elsősorban ez dönti el, szabad és tisztességes-e egy választás vagy sem. Mindenki szavazhat, aki szavazni akar? Ha igen, de esetleg nem tetszik valakinek a végeredmény,
attól még nem lesz a választás igazságtalan vagy tisztességtelen.
Persze, van számos másféle megközelítés, de mi innen indulunk ki.
Mi a benyomása a magyar választási rendszerről? Magyarországot sok kritika érte, mondván „a magyar választás szabad, de nem teljesen igazságos”, néhányan kritizálták a választási rendszeren belül például a választókerületek határai kapcsán. Mit gondol erről?
Erről általában jobb a választás után beszélni. Általánosságban elmondható, hogy Magyarország a demokráciák szokásos nehézségeivel küzd: Amerikában tízévente foglalkoznak a választókerületi aránytalanságok kiküszöbölésével, most is zajlik egy ilyen folyamat. Itt Magyarországon mindenesetre a szavazásra magára fókuszálunk.
Mennyire tűnik másnak a magyar médiaszerkezet a nyugatiakhoz képest?
A magyar médiaszféra nyilvánvalóan kisebb. Nálunk számos magánprojekt fut, mint akár a mienk, a Judicial Watch, rendszeres jelentéseket adnak ki, vizsgálják a helyzetet. A megosztottság mindig jelen van a médiában, s ez igaz az Egyesült Államokra is.
Mennyire ért egyet azzal a széles körben elterjedt nézettel, miszerint a média esetén a függetlenség a kormánytól való függetlenséget jelenti?
Nem értek egyet ezzel. Egyébként érdemes tekintetbe venni, hogy
kis csoportok is tudják befolyásolni a közbeszédet, különösen a közösségi médiának köszönhetően
– mint akár a mienk. A közösségi médiának is megvan a maga árnyoldala persze, ugyanakkor lehetővé teszi minden szervezet számára, hogy eljuttassák üzeneteiket a nagyközönségnek. A Judicial Watch-ot mikroadományokból finanszírozzuk, de rendszeresen kiadjuk a jelentéseinket, amelyek aztán akár a kormánnyal szemben kritikus híreket generálnak a sajtóban.