Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
„A skótok évtizedek óta azt élik meg, hogy az államszövetség olyan irányba megy, amelyet ők nem akarnak.” Paul Gilfillan skót szociológust, a MCC korábbi vendégtanárát a Corvinák honlapon megjelent cikke apropóján kérdeztük a skót nemzeti és vallási identitásról , illetve Skócia függetlenedésének mai esélyeiről. Interjúnk.
Milyen mentalitásbeli hasonlóságokat, történelmi párhuzamosságokat lát a skót és a magyar nép között?
Sok történelmi párhuzamosság van. A leglátványosabb az állami újjászületés eseménye: Magyarországon négy évtizednyi kommunizmus után 1990-ben szabad választásokat tartottak, Skóciában pedig 1999-ben rendeztek első ízben valóban szabad, demokratikus választást, amely eredményeképpen megalakult a skót parlament. A magyar és a skót kis lakosságú nemzetek Európában, amelyek megtalálták nemzeti identitásukat.
Olyan hasonlóság is lehet, hogy mindkét nemzet egy nagyobb birodalom részeként egy erősebb nemzet mellett másodhegedűs szerepben volt: a magyarok az osztrákok mellett az Osztrák-Magyar Monarchiában, a skótok az angolok mellett az Egyesült Királyságban.
Ez teljesen így van. A multinacionális állam eszméje egyébként Magyarországnak köszönhetően gyengült meg. Az Osztrák-Magyar Monarchia szétesése volt a nagy precedens. Az Egyesült Királyság mint multinacionális állam azonban fura módon még mindig fennáll, az azt alkotó államok között a köldökzsinórok nem szakadtak el.
az a legjobb helyzet, ha a nemzet és az állam határai egybeesnek. Fogalmam sincs, mit hoz a jövő, de azt gondolom, hogy Skócia a jövőben szükségszerűen egy független, önálló állammá fog válni.
Milyen tényezők miatt gondolja ezt?
Elsősorban azért, mert ha megnézi a két legfontosabb skót politikai erőt, a nacionalistákat és az unionistákat, nagy generációs különbség van közöttük: az idősebb nemzedékeknek, amelyeknek tagjai a Brit Birodalomban születtek, erős brit identitásuk van, a fiatalabb nemzedékek azonban skót identitásúak, így az idő a függetlenségpártiaknak dolgozik. Ha a jövőben valamikor lesz még egy referendum a függetlenedésről, a demográfiai helyzet változásával
2014-ben tartottak Skóciában népszavazást a függetlenségről, a nyugdíjas korúak 70 százaléka az Egyesült Királyságban való maradásra voksolt, a fiatalabbak többsége azonban az elszakadásra.
Paul Gilfillan
El is jutottunk a nemzeteink sorsában meglévő nagy különbséghez: Magyarország független állam, Skócia egy államszövetség része. Mi a fő bajuk az Egyesült Királysággal mint államberendezkedéssel?
A skótok nagyon hosszú ideig elégedettek voltak a Brit Birodalommal, esélyeket teremtett minden állampolgárnak, így a skótoknak is az egzisztenciateremtésre, a pénzkeresetre, ugyanakkor az 1970-es évektől kezdve erősödni kezdett a függetlenségi gondolat. A Skót Nemzeti Párt (SNP) kezdetei a ’30-as évekbe gyökereznek, de csak a ’70-es években tett szert igazi befolyásra a társadalomban.
Mi történt akkor?
Ezekben az években kezdődött az a folyamat, hogy a választásokon a skótok többsége más politikai irányba kezdett szavazni, mint a britek többsége. Keletkezett tehát egy demokratikus deficit: az Egyesült Királyságban olyan politikusokat, pártokat, politikákat szavazott meg a britek többsége, amelyeket a skótok elutasítottak – a választásokon tehát rendszerint kisebbségben maradtak a voksaikkal kifejezett véleményükkel, a két szavazóbázis szétvált. Mivel az Egyesült Királyság egy politikai unió,
A skótok megszűntek elégedett britek lenni. A másik fontos tényező, hogy a ’70-es években olajat találtak az Északi-tengeren – a skótok ekkor szembesültek azzal, hogy a függetlenség gazdasági szempontból is lehetséges lenne.
2014-ben megvolt a nagy lehetőség: népszavazást tartottak Skóciában a függetlenségről. De elbukott: 10 százalékos különbséggel a maradáspártiak győztek. Szakértők szerint két ok miatt: a skótok többsége félt a gazdaság összeomlásától, illetve függetlenedés esetén ideiglenesen az EU-n kívül kerültek volna. Ezek a fő okok?
Igen. Ha Skócia függetlenedett volna az EU-tag Egyesült Királyságtól, akkor az EU-n kívül találta volna magát. Újra be kellett volna állni a sorba, és az uniós csatlakozás a nulláról egy hosszú, évekig tartó folyamat, ettől tehát megriadtak a skótok. Majd jött 2016, és az egész logika felborult: az Egyesült Királyság egy népszavazáson úgy döntött, hogy kilép az Európai Unióból, a skótok többsége azonban a maradásra voksolt. Ez azt jelenti, hogy
Az Egyesült Királyság azóta kilépett az EU-ból, és magával vitte az egyébként többségében az EU-tagságra voksoló Skóciát. Az ember azt gondolná, hogy emiatt ma simán megvan a skót többség a függetlenséghez, a Reuters legutóbbi felmérése szerint ez azonban csak 46 százalék. Miért?
Valószínűleg azért, mert bár az EU-tagság meghatározó kérdés a skótok számára, a gazdaság ügye ugyanilyen erős. A skót termékek legnagyobb felvevőpiaca Anglia – ha a független Skócia EU-taggá válik, a nem EU-tag Angliával már nem a belső uniós piac jutányos feltételei között tud majd kereskedni. Másrészt, az idősebb skót generációk egész életükben a brit nyugdíjbiztosítóba fizették az egészségbiztosítási hozzájárulásukat, így egy elszakadás esetén sokan tartottak attól, hogy ezek a befizetéseik elvesznek. Gazdaság és biztonság – ez a magyarázat az óvatos skót magatartásra.
De ha Skócia EU-tag lesz, megnyílik számára az uniós belső piac.
Mégis, a skótok tartanak a bizonytalanságtól. Van még egy szempont ehhez: az EU vezetői soha nem tettek gesztust Skócia számára,
Skót nacionalistaként megérti a brexitet, a szuverenitását visszaszerző brit álláspontot?
Teljes mértékben. A britek egy nagyobb politikai unió részei voltak, és nem érezték, hogy az álláspontjukat meghallották volna Brüsszelben. De ugyanez a skótok sérelme is: ők is egy nagyobb politikai unió részei, és nem érzik, hogy álláspontjukat meghallanák Londonban. A skótok is szeretnék visszaszerezni szuverenitásukat, szeretnék, ha a skót emberek akaratát képviselné a törvényhozás.
A brit alkotmány szerint egy jogi kötőerővel bíró újabb referendumot a skót függetlenségről csak a brit kormány jóváhagyásával lehet tartani. A skót kormányfő 2023-ban akarja ezt végigvinni. Van esély erre?
Alex Salmond és David Cameron a 2014-es referendum előtt kialkudta az úgynevezett Edinburgh-i egyezséget, így egy 2023-as második népszavazáshoz Nicola Sturgeonnak is ki kell alkudnia egy hasonlót Boris Johnsonnal. Sajnos, azt gondolom, hogy
Skócia a második szavazáson szerintem a függetlenség mellett tenné le a voksát.
Tehát ön szerint nem lesz második népszavazás, és így Skócia nem nyeri el függetlenségét a következő néhány évben?
Nem hiszem, hogy Boris Johnson enged majd egy referendumot. Johnson egy angol politikus, számára a Westminster a szuverén, a korona és a parlament a szuverén; a skótok szempontjából pedig a nép a szuverén. Ez a szuverenitás felfogásának két különböző filozófiája.
Mennyire erős a skót nemzeti identitás?
A skót nemzeti mozgalom nagyon erős. Fontos megérteni, hogy 1999 előtt a skótoknak nem volt saját parlamentjük. Márpedig a skót politikai gondolkodásban a skót népképviselet, a saját törvényhozás eszméje nagyon erős;
a skótok politikai figyelme oda koncentrálódik. Amióta van önálló parlamentünk, rengeteg dolog megváltozott. A nagy kérdés a független Skócia jövőjével kapcsolatban az, hogy képes lenne-e a gazdasági függetlenségre? A skót unionista politikusok többsége ezt kétségbe vonja, a nacionalista politikusok pedig azzal érvelnek, hogy a saját energiaforrásaink, ásványkincseink, iparunk elegendőek ehhez.
Érdekes módon a skótok vallási identitása már nem ennyire erős. Ön a Corvinák honlapján írt tanulmányában azt írja, hogy a skót oktatásban a vallási tárgyak kiszorulóban vannak. Ha a hagyományok fontosak a skótok számára, a vallási tradíciók miért nem?
A statisztikák szerint az 1960-as évektől kezdve folyamatosan csökken a keresztény vallásukat a hétköznapokban is gyakorló skótok száma. Három tényezőt látok, amely hatással volt erre a folyamatra. Az egyik, hogy kitágult a világ, az emberek munkavállalási, szórakozási, csoportképzési lehetőségei megsokszorozódtak, kiléptek saját mikroközösségeikből. A másik, hogy a kulturális megszokások rendszere, a társadalmi elvárások befolyása radikálisan megváltozott az elmúlt évtizedekben. A harmadik ok pedig az, hogy a keresztény oktatás viselkedésminta-képző ereje kudarcot vallott, a keresztény iskolákból kikerült diákok többsége felnőttkorában nem gyakorolja a vallását.
Mi a magyarázata annak, hogy a keresztény iskolák nem tudják megszólítani a fiatalokat?
Az, hogy maga az egyház nem készült fel arra, hogy az emberi szabadságjogok azt is jelentik, hogy az emberek távoznak onnan, ahol nem akarnak lenni.
A skót egyház nem tudta felvenni a ritmust ezzel a társadalmi, lélektani változással.
Amiről beszél, az nem a keresztény oktatás csődje elsősorban, hanem az egyházé, vagyis hogy nem tudja elérni az evangéliummal a társadalom nagy részét.
Így van. De az oktatásé is, mert az utóbbi években a skót szabályozás nem tartalmaz iránymutatást arra, hogy a keresztény nevelésnek milyen szerepe kellene legyen az oktatási rendszerben. A keresztény értékek kiszorulnak az oktatási rendszerből, a hitoktatás kimarad nemzedékek életéből, így a fiatalok úgy nőnek fel, hogy nincsenek tisztában a skót társadalom keresztény gyökereivel, a közösség vallási tradícióival. Eddig még nem következett be Európában az, hogy egy keresztény társadalom egyszer csak megszűnik kereszténynek lenni – pedig ez a folyamat mára eljutott ide.
És ez úgy következik be, hogy nincs külső nyomás erre. Skóciában nincs tömeges muszlim bevándorlás, amely megváltoztatná a társadalom vallási összetételét, nincs hindu vagy más vallási ébredés. Egyszerűen a keresztény hagyomány fakul el, így van?
Pontosan. Skóciában alig van bevándorlás, tehát nincs külső hatás.
A keresztény felekezetek közül a katolikusok tartják magukat a legjobban, köszönhetően annak, hogy jól működő iskolahálózatuk van. Az utóbbi évek tendenciája az, hogy egyre több skót vállalja fel, hogy nem tartja magát kereszténynek.
A Corvinák a Mathias Corvinus Collegium online tudományos ismeretterjesztő folyóirata. A folyóirat itt olvasható.
Interjúfotók: Mátrai Dávid; nyitófotó: függetlenségpárti skót tüntetők 2020-ban Glasgow-ban (ANDY BUCHANAN / AFP)