„A nőkkel szembeni minden erőszak Isten megszentségtelenítése, aki asszonytól született.
Az üdvösség egy nő testéből érkezett az emberiség számára:
emberségünk szintjét azon mérhetjük le, ahogyan egy nő testével bánunk.”
Ferenc pápa
Az utóbbi években voltak kezdeményezések a szülészeti rendszer anya- és bababaráttá tételére – ami már jelentős lépés –, ám ezek még nem értek el átfogó sikert: a 2019-es új szülészeti irányelv egyelőre kevéssé ment át a gyakorlatba, és a Családbarát Szülészetek Pályázati Program se tudta elhozni a várt változásokat. Sok szülészeti osztályt korszerűsítettek, ami csakugyan öröm, de önmagában nem elég.*
Egy apró lépés Dr. Bálint Balázs országos szülész-nőgyógyász szakfelügyelőé is, aki a Bethesda Gyermekkórház és a Budai Irgalmasrendi Kórház együttműködésében létesülő haladó szemléletű szülészet alapjait teszi le.** Csakhogy amíg a beöntés, a kényszerű kitolási póz, a hasba könyöklés és a gátmetszés egyes magyar kórházakban a rutin része lehet; amíg a vizsgálatra várakozó várandós anyákat fel lehet sorakoztatni egy szál hálóingben, alsónemű nélkül; és amíg a gyermekágyas osztályon a félig átvirrasztott éjszaka után fél hatkor bejönnek szemeteszsákot cserélni, mert így szoktuk, és könyörögni kell, hogy a kisbabánkkal legyünk, míg vizsgálják vagy oltják –
szóval addig messze vagyunk még a „korszerűtől”.
Az anyák (és apák) – politikai hovatartozástól függetlenül – egy ideje már próbálják hallatni a hangjukat, erre jött létre például a Másállapotot a szülészetben! mozgalom vagy a Hoztam e világra sorozat.
A szülés egyedi állapot, amely a hormonális rendszer egészének érzékeny összjátékát igényli. Mikor anyák azzal mentegetik a – nem épp a várakozások szerint alakult – szülésüket, hogy „ott maradok, ha nem császároznak meg”, „milyen nagy szerencse, hogy volt ott orvos”, mindig felteszek magamban pár kérdést: Mennyire hagytak szülni (indítás, mesterséges oxytocin, burokrepesztés nélkül)? Mennyire érezted biztonságban magad? Mit tudtál megelőzően a szülés természetéről?
Régi megfigyelés, hogy a természetben ha a kölykét világra hozó állatot ragadozó fenyegeti, a szülés folyamata leáll, és csak akkor indul újra, mikor az állat már biztonságban van. Ez éppen így van velünk is.
Lekezelő, elbizonytalanító közegben emberfeletti küzdelem szülni,