A szülők kapcsolata mély lenyomatot, neurológiai problémákat is okozhat a gyermekekben. Mit tanácsol a szülőknek, mi az, amit mindenképpen át kell, hogy adjanak a gyermekeiknek ahhoz, hogy lelkileg-szellemileg épp felnőtté válhassanak?
Nem az a legfontosabb, mit tanítunk, de még az sem olyan nagyon, hogy milyen mintát adunk, ahhoz képest, hogy milyen érzéseket generálunk bennük.
Persze, fontos a verbális nevelés, az intenciók, tanácsok, utasítások. Ahogy az is hallatlanul, hogy mit érzékel vizuálisan a gyermek, vagyis mit lát a szülők viselkedésén. Hogyan fogadja az édesanyja a hazatérő édesapát, vagy fordítva. Milyen közöttük a látható kommunikáció, hogyan érintik egymást. Vagy hogyan beszélnek egymással olyankor, amikor nem értenek egyet, és hogyan jutnak, vagy épp nem jutnak aztán konszenzusra. A gyermek mindezt látja, a hallható élmény mellett ez a vizuális élmény kimondhatatlanul fontos. Mindezek mellett van egy harmadik és egyben a legfontosabb aspektus: a látható és hallható kommunikáción túli kommunikáció, ami a szülők sajátos kisugárzásán keresztül válik érezhetővé a gyermek számára. Ha hiteles az apa és az anya közti kommunikáció verbálisan és vizuálisan is a gyermek számára, akkor van esély, hogy beépüljenek a gyerekek viselkedésébe olyan panelek, aminek köszönhetően ő is motiválttá és képessé válik arra, hogy társas kapcsolatban és családban éljen és kommunikáljon.
Most ünnepeljük a házasság hetét. Ön szerint mi a hűséges, szeretetteli házasság titka?
Nincsenek receptjeim, sokszor a terápián előttem ülő pároknak sem, hiszen annyira egyéniek a problémák. Három válságkezelési zónát lehet elkülöníteni. Az első, amikor Ádám és Éva között nincsen feszültség vagy veszekedés, de azt érzik, a kapcsolatukból valami hiányzik. Ilyenkor hallatlanul fontos, hogy akár Ádám, akár Éva a hiányérzeteit őszintén vallja meg a társának. Ezzel a primer prevencióval megelőzhető a második prevenciós szakasz, amikor ez a hiányérzet már veszekedések és feszültségek formájában verbálisan jut kifejezésre Ádám és Éva között. Ekkor már komoly külső segítségre van szükségük.
S bármilyen rossz is kimondani, de nem minden házasság menthető meg:
ott a harmadik kríziszóna, amikor már annyi sérelmet gyűjtött Ádám Évával szemben vagy Éva Ádámmal szemben, olyannyira elmérgesedett a kapcsolatuk, hogy eljutnak oda, hogy nagy valószínűséggel csak a válás segíthet rajtuk. Olyan ez, mint az érszűkületes láb, amelyben már olyan mértékben pang a keringés, ami nagyon súlyos végtagfájdalmakkal jár. Ilyenkor csak a végtag amputálása segíthet. Bocsánatot kérek a morbid hasonlat miatt. Van tehát olyan helyzet, amikor már nem a házasságot kell megmenteni, hanem Ádámot vagy Évát kell kimenteni a süllyedő hajóról.