Tüntetések robbantak ki Kazahsztánban a cseppfolyósított gáz árának emelkedése miatt

2022. január 04. 22:28

A közép-ázsiai ország kormánya feloldotta a cseppfolyósított gáz árplafonját, aminek következtében megemelkedett a benzin népszerű alternatívájaként használt termék ára.

2022. január 04. 22:28
null

A palackos, cseppfolyósított gázt gépjárművek üzemanyagaként is használják, ennek neve autógáz vagy LPG. A benzinüzemű autók átalakíthatók autógázzal üzemeltetésre. Az egykori szovjet tagköztársaságban, ahol

nincs parlamenti ellenzék, ritkák a nyilvános tiltakozások, egyben törvénytelennek is számítanak,

ha megtartásukra a szervezők nem nyújtanak be előzetes kérelmet. A mostani megmozdulásokon több ezer ember gyűlt össze. A tüntetések Zsanaozen iparvárosban kezdődtek hétfőn, majd az ország több városára és falvára is átterjedtek. Zsanaozenben évekkel ezelőtt heves és sok halálos áldozattal járó összecsapások törtek ki. A nyugat-kazahsztáni Mangisztau tartomány olajipari központjának számító városban 2011. december 16-án kőolajipari munkások sztrájkját követően robbantak ki tömeges zavargások, a kivezényelt rendőrök rálőttek magasabb bért követelő munkásokra. Tizenhét ember meghalt, 117-en megsebesültek.    

A tiltakozók most azt követelték, hogy a cseppfolyósított gáz új árát a felére, a tavalyival megegyező mértékűre, literenként 120 tengére (89 forint) csökkentsék. A kiskereskedők az ár negyedével történő csökkentésébe beleegyeztek, de Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök kormánya szerint a termelési költségek miatt további csökkentés már nem lehetséges. Az energiaügyi minisztérium azzal indokolta az árplafon eltörlését, hogy az év eleje óta az energiatőzsdéken forgalmazott cseppfolyós gáz iránt megnőtt a kereslet.    

Az árat korábban szabályozták, de a tisztviselők szerint a mesterségesen alacsony árak mellett a cseppfolyósított gáz előállítása nem lehetséges. A tiltakozások kiterjedtek Mangisztau tartományi központjára, Aktaura, valamint a legnagyobb kazah olajtermelő, a Tengizchevroil alvállalkozói által használt munkásnegyedre.

Egyes jelentések szerint több mint 70 embert őrizetbe vettek.

A Chevron amerikai multinacionális olajvállalat vezette társaság közölte, hogy a gázkitermelés mértéke nem változott. Kazahsztán legnagyobb városában, Almatiban a rendőrség hétfőn és kedden lezárta a főteret. A belvárosban akadozott a mobilinternet. A kedd esti órákban a rendőrség villanógránátot vetett be az almati polgármesteri hivatalt megrohamozó tüntetők tömegének oszlatására. A Reuters hírügynökség tudósítója szerint egy sor robbanást is hallani lehetett a város főterének térségéből, ahol a polgármesteri hivatal is található.

MTI

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
wadcutter
2022. január 05. 09:00
Kazahsztán az nem Oroszország mellett van, mint Ukrajna? Nahát-nahát, egyre közelebb akarnak háborút kirobbantani Putyinhoz. Ha itt nem sikerül tavasszal a beavatkozás, lehet átdobják oda a kabuli virágszálat.
Lombi
2022. január 05. 06:21
Nem bír magával amerika. Baj lesz belőle.
Sany Xepi
2022. január 05. 05:48
Multinacionális cégnek talán a Gazpromot kellett volna választani.
Rippl
2022. január 05. 00:55
Megveszik. A fosszilis energiahordozók kitermelésével dollármilliárdokat kereső környezetszennyező multik, mint a Chevron kapcsán világos, hogy erőteljes gazdasági, társadalmi, politikai és jogi nyomásgyakorlás nélkül működésüket és üzletpolitikájukat nem fogják gyökeresen megváltoztatni. Ez történhet Kazahsztánban is. Bár bolygónk állapota és az emberiség érdeke előbbre való, mint néhány vállalaté, de nincs mit tenni, megveszik a döntéshozó politikusokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!