Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
Karácsony Gergelyék parklétesítés helyett privatizálni akartak. Újpest momentumos polgármestere szerint az ő közbenjárására lépett vissza a Városháza. Csakhogy Déri Tibor a szeptember 1-i Fővárosi Közgyűlésen még támogatta az egykori Újpesti Gyógyfürdő és Uszoda telkének értékesítését.
„Szigorú szabályozási környezettel biztosítjuk a város összefüggő nagy zöldterületeinek megmaradását és újabb értékes zöldterületek kialakítását. 1, Megakadályozzuk a városrészek összenövését, az azokat elválasztó, a város számára fellélegzést biztosító zöldfelületek beépítését. 2, Az ehhez hasonló, de ma még sokszor ki- használatlan zöldterületeket élettel töltjük meg, legyenek népszerűek a sportolók, sétálók között. 3, Ösztönözzük a külvárost a belvárostól elválasztó rozsdagyűrű zölddominanciájú megújítását, kössük össze a bel- és külvárost népszerű helyeknek otthont adó parkokkal, kertekkel.”
Többek között ezeket is vállalta Karácsony Gergely Budapest mindenkié című programjában, akit 2019. október 13-án főpolgármesterré választottak.
A Párbeszéd társelnökének egyik legfőbb kampányüzenete a főváros zöldítése volt.
Az elmúlt bő két év viszont azt mutatja: csupán hangzatos jelszavaknak bizonyultak a környezettudatos frázisok.
Ennek egyik legújabb bizonyítéka az egykori Újpesti Gyógyfürdő és Uszoda telkének értékesítési kísérlete volt. Amint arról a Mandiner is beszámolt, Karácsonyék értékesíteni szerették volna Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) tulajdonában lévő, Árpád út 114-120. szám alatt található területet. Az összesen 5064 négyzetméternyi 71509 helyrajzi számon nyilvántartott „beépítetlen területet” 700 millió forint plusz áfáért hirdette meg Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. (BFVK).
A telken álló Újpesti Gyógyfürdő és Uszodát 2007-ben záratta be az akkor még Demszky Gábor-vezette főváros. A létesítményt hosszú évekig szándékosan nem fejlesztették, elmaradtak a karbantartások és az európai uniós szabványoknak megfelelő átalakításokat sem végezték el az intézményben. Az épület 2007 és 2017 között üresen állt, s bár a Demszky-féle városmenedzsment mellett Tarlós István is értékesíteni szerette volna a területet, vevő nem akadt egy sem.
Ennek hátterében az állhatott, hogy a létesítményt sem uszodaként, sem más funkcióval ellátva nem akarták használni. A legsúlyosabb gondokat az épület azbesztcementes szigetelése, valamint a Széchenyi Gyógyfürdő és Uszodából idevezetett cső vízkövesedése okozta. Az épületet végül 2018-ra sikerült lebontani, azonban a munkálatokat végző kivitelező utómunkákra, áremelkedésre hivatkozva jogvitát kezdeményezett a BGYH-val és nem adta vissza (birtokba) a területet a fővárosi cégnek.
2019. november 28-án a IV. kerületi Fidesz-frakció azt javasolta az ekkor már baloldali többségű képviselő-testület számára, hogy az Újpesti Önkormányzat szerezze meg a Fővárosi Önkormányzattól az egykori gyógyfürdő és uszoda területét, azon létesítsenek parkot.
A momentumos Déri Tibor polgármester ekkor az előterjesztéshez egy módosító javaslatot csatolt, amelyben szerint az Árpád út 114-120. szám alatt található területet ne kerüljön a kerület tulajdonába, de a testület egyhangúan felhatalmazta arra Újpest első emberét, hogy kezdjen tárgyalásokat a fővárossal a zöldterület kialakításáról.
A pályázat kiírását követően pár nappal, október 28-án összeült az újpesti képviselő-testület. Ezúttal is szóba került a park létesítése. „Létezik egy korábbi képviselő-testületi határozat, amely rögzíti, hogy Újpest képviselő-testülete zöld funkciót szeretne a kérdéses területnek, amely az itt élők érdekét szolgálja” – emlékeztetett Trippon Norbert, a kerület DK-s alpolgármestere.
Déri szintén azt hangsúlyozta, szeretnék megakadályozni a telek eladását, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a jövő évi fővárosi büdzsébe már bekerül a park létesítése. Nagy István, a helyi Fidesz frakcióvezetője is támogatta a kezdeményezést, hangsúlyozva, hogy a park megvalósulása azért is fontos lenne, mert a 3-as metró meghosszabbítása esetén ott létesítenék a vonal egyik gyalogos kijáratát.
Az ügyben a Mandiner megkereste Déri Tibort, afelől érdeklődve, hogy felvette-e a kapcsolatot Karácsony Gergelyékkel; ha igen, akkor szeretnénk megkapni a felek között történő iktatott leveleket; ha pedig nem, miért nem tett még eleget a képviselő-testületi felszólításoknak.
Levelünkre az önkormányzat sajtóosztályáról az a Sulykos Kristóf reagált, aki az idei újpesti ’56-os megemlékezésen a Momentum nevében koszorúzott. A kért dokumentumokat (ha egyáltalán léteznek) nem kaptuk meg, csupán a polgármester pénteki (november 5.) Facebook-bejegyzését továbbították felénk, amelyben többek között az olvasható:
Úgy tűnik,
A Fővárosi Közgyűlés szeptember 1-i ülésén maga is igennel szavazott arra az előterjesztésre (1311/2021), amely szerint a BGYH Fővárosi Önkormányzattól kapott kölcsönt az egykori gyógyfürdő és uszoda telkének értékesítésével is törlesztheti.
Déri ennek ellenére most magának vindikálja a győzelmet. Megjegyzendő, a BGYH-nak idén december 31-ig kell visszafizetni 700 milliót – az immár lefújt BFVK-s pályázat is ennyiért hirdette az Árpád út 114-120. szám alatt található területet.
Borítókép: Facebook