Brenzovics – Márki-Zay kijelentését kommentálva – kijelentette: furcsának tartja, hogy a baloldali előválasztásokat megnyerő miniszterelnök-jelölt azt mondja: konszenzus van a szerzett jogok megtartásáról. „Ám egyes ellenzéki pártok, a DK mellett a Jobbik is, folyamatosan azt kommunikálják, hogy a kettős állampolgársággal bíró határon túli magyarok részvétele a magyarországi választásokon negatív dolog.
Sajnos elsősorban a kárpátaljai magyarsággal szemben keltettek, keltenek hangulatot.”
Megkérdeztük a KMKSZ elnökét, hogy történt-e az elmúlt időszakban ellenzéki megkeresés – kapcsolatfelvétel, segítségfelajánlás – mondjuk a diszkriminatív ukrán oktatási és nyelvtörvény miatt. Mint mondta, az utóbbi évekre ez nem volt jellemző, ezt megelőzően, „amikor még békésebb volt Kárpátalján a helyzet, egyes ellenzéki pártok képviselői eljöttek a KMKSZ közgyűléseire, de érdemleges, szoros kapcsolat nem alakult ki.” Brenzovics emlékeztetett, a kijevi kabinet jogfosztásával kapcsolatban a magyar országgyűlés elfogadott egy határozatot. „Tudomásom szerint 12 ellenzéki képviselő nem szavazta meg a döntést” – fűzte hozzá.
Felvetettük, mit gondol a KMKSZ elnöke arról, hogy a Jobbik részéről is felmerült, hogy a határon túli magyarok szavazati jogát bővítenék: képviselőket küldhetnének a magyar országgyűlésbe. Brenzovics érdekes gondolatnak tartja az elképzelést, ám a javaslat nem konkretizált, a jelenlegi magyar választási rendszer erre nem ad lehetőséget. „Arra van mód, hogy egy határon túli magyar pártlistán induljon a választásokon: a Fidesz-KDNP részéről van is olyan gyakorlat, hogy az Európai Parlamentbe a kormánypárt listáján határon túli magyarok jutottak mandátumhoz” – jegyezte meg.
Pásztor István: Hitelességi probléma van az ellenzék programjával
Ez a mi közéleti krédónk, ennek semmi köze nincs ahhoz, hogy a magyarországi ellenzék vagy bárki más erről mit gondol”
– reagált a Közös Alapban szereplő nyilatkozatra a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke. Pásztor István portálunknak kifejtette, ami a vajdasági magyar közösséget érinti, az elmúlt harminc évben önazonosságuk, anyanyelvük és kulturális értékeik megóvása – önrendelkezési joguk biztosítása érdekében – mozgatta őket. A politikus hangsúlyozta, „megkerülhetetlen, esszenciális szándék a politikai súly megtartása, a döntéshozatali asztalnál történő székfoglalás – önkormányzati szintetektől egészen az országos szintig. Nekünk most a Fidesznek köszönhetően lehetőségünk van arra, hogy még Szerbia uniós tagsága előtt európai uniós képviseletünk is legyen, aki nemcsak a vajdasági magyarok, hanem az ország érdekeit is képviseli.”