Pufajkások, szemkilövetők, mentelmi jog mögé bújó „ügyeletes zsebmessiások”, hahó! Nálatok tényleg soha semminek sincs következménye?
Nagy Ervin írása.
A pártok közül egyik sem lehet elégedett, de ennél csak rosszabb megoldások lennének számukra – mondta Török Gábor az InfoArénában.
„Több olyan párt túlélését biztosította az előválasztás, akik önerőből vélhetően nem kerülnének be a parlamentbe jövőre” – mondta Török Gábor politikai elemző az InfoRádió Aréna című műsorában.
Arra a kérdésre, hogy ha a hat párt előre látja az előválasztás végeredményét, belementek-e volna abba, azt mondta: „lehet, hogy nem örülnek annak, ami történt, de másképp jóval kevesebb esélyük lenne a Fidesz ellen. A pártok közül egyik sem lehet elégedett, de ennél csak rosszabb megoldások lennének számukra” – mondta.
„Ez az időszak róluk szólt. Az ellenzék akkora rivaldafényt kapott, amire az elmúlt 10 évben nem volt példa. Ezt az ellenzék semmilyen más módon nem tudta volna megszerezni” – véli Török Gábor.
Bár Dobrev Klára elvesztette a miniszterelnök-jelölti versenyt, de a 106 választókerületből 32-ben indulhat a DK által támogatott jelölt, így „nagy esély van arra, hogy tényleg övék legyen a legnagyobb frakció a mostani ellenzéki pártok közt a jövő évi parlamentben” – mondta, majd hozzátette.
„Márki-Zay Péter megválasztásával a DK kapott egy problémát. Vele ugyanis sokkal nehezebb lesz együttműködniük, mint például Karácsony Gergellyel lett volna” – fogalmazott Török Gábor, de fontos, hogy önállóan semmire se mennének a parlamentben, ők is rá vannak utalva a többiekre. „Sem nekik, sem másoknak nem érdeke, hogy feszültséget keltsenek az ellenzéki táborban" – mondta.
Őt is az vígasztalhatja, ami Gyurcsány Ferencet, miszerint „az egyéni körzetekben sok jobbikos jelölt győzelmet aratott. Igaz, ezek közül rengeteg olyan körzet, amelyekben kevés esély mutatkozik a kormánypárti jelöltek legyőzésére, így legfeljebb 3-4 mandátum van, amit biztosan magukénak tudhatnak” – mutatott rá Török Gábor.
Ezzel semven az MSZP-nek nem volt túl nagy aktivitása, ennek ellenére „a túlélésük úgy látszik, hogy biztosítva van az előválasztás által, mivel az egyéni körzetekben a beágyazott jelöltjeik továbbra is jól szerepeltek. Az MSZP-nek biztos lesz frakciója a következő parlamentben is” – mondta-
Török Gábor úgy véli, hogyha nem lenne az ellenzéki együttműködés, az MSZP alanyi jogon nem kerülne be a következő parlamentbe. Hozzájuk haosnlóan a Párbeszéd is az együttműködés nagy nyertese, mivel „mérhetetetlen támogatottság mellett, köszönhetően Karácsony Gergely kampányának 4-5 mandátumuk biztosan lesz jövőre, aminek következtében
Az LMPnek ugynais alig van biztos mandátuma, legfeljebb 1-2-ről lehet szó esetükben, és a közös listás helyeket is arányosan kell majd elosztani, ezáltal bár túlélhetik a 2022-es választást, bár „az utóbbi időben nagyon keveset lehetett hallani róluk”.
A Momentum elnöke talán Jakab Péternél is nagyobbat bukott, ezért is lehetett ennek a következménye az, hogy lemondott.
Ezzel szemben a Momentum jelöltjei több helyen is sok szavazatot szereztek, a párt pedig jó ütemérzékkel állt be Márki-Zay Péter mögé, így akár meg is erősödhetnek az ellenzéki táboron belül.
Én azt gondolom, hogy az ő politikai pályafutásának ezek a fekete napjai voltak”.
– mondta az elemző, majd hozzátette. „Korábban Karácsony Gergely tűnt az előválasztás nagy esélyesének és már eredendően is a 2022-es választásra készült elsősorban, nem ment bele annyira az előválasztási küzdelembe. Ehhez képest én azt látom, hogy ő beverte a fejét a plafonba. Ez az előválasztás megmutatta az ő politikai emelkedésének korlátait, megrendült a helyzete az ellenzéki táboron belül.”
„A főpolgármester imázsán javíthat, hogy bizonyos szempontból királycsinálóvá vált Márki-Zay Péter támogatásával, de arra így már nem lesz esélye, hogy a mostaninál komolyabb szereplője legyen az ellenzéki oldalnak. Ráadásul a visszalépése révén közte és az őt támogató pártok (a Párbeszéd és az MSZP) közt feszültség keletkezett, ezért most utóvédharcot kell majd folytatnia” – vélte Török Gábor.
Fotó: MTI Fotó: Kovács Attila