„Súlyos támadást jelent Magyarország szuverenitása ellen, hogy Ukrajna az Európai Bizottsághoz fordult a napokban aláírt magyar-orosz hosszú távú gázszállítási szerződés ügyében” – idézett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tárcájának közleményéből a 24.hu.
„Őszintén szólva nem igazán érdekelt minket sem az, hogy Ukrajna, sem az, hogy más mit gondol erről a hosszútávú gázmegállapodásról. Hiszen Magyarország energiaellátásának biztonságát a kormánynak kell garantálnia, és senkinek semmi köze ahhoz, hogy ezt hogyan tesszük” – hangsúlyozta a tárcavezető a szerdai magyar-cseh kormányzati csúcstalálkozót követően.
Ez szuverenitási kérdés
A miniszter szerint ez szuverenitási kérdés, illetve kiemelte azt is, hogy nem Magyarország az egyetlen Európában, amely hasonló szerződést kötött az oroszokkal. Elmondta, hogy a kormány a jószomszédi kapcsolatokban érdekelt,
ezért is engedett Magyarországra ukrán katonákat gyógykezelésre, ezért nyaraltatott több ezer olyan ukrán gyereket, akiknek a szülei érintettek voltak a harcokban.