Schmidt Mária a Nyugatról: A hitetlenség a nihilizmusba vezet
Bemutatták a Terror Háza főigazgatójának legújabb esszékötetét.
Apponyi, Szekfű, Hemingway... következnek Nagy Gábor kedvenc könyvei a Mandiner sorozatában!
A Mandiner hetilap századik lapszáma alkalmából különleges tartalmakkal készülünk az olvasók számára. A napokban szerzőink ajánlják tíz kedvenc könyvüket olvasóinknak – szívből ajánljuk, böngésszék, kommentálják, csevegjünk róluk, s várjuk olvasóink könyves listáit is!
Az összes könyvajánló ezen a linken keresztül érhető el.
***
NAGY GÁBOR
Gróf Apponyi Albert trianoni beszéde
Olvasva, hallgatva is kötelező muníció az elkövetkezendő száz évre. Apponyi Albert személye, munkája, elhivatottsága egyébként is követendő példa.
Bryan Cartledge: Trianon egy angol szemével
Új szemléletet, értelmező kontextus: a két világégés közötti magyar irodalomban nemigen szereplő tényezők bemutatása unikális, segít megérteni Trianon tragédiáját.
Szekfű Gyula: A három nemzedék és ami utána következik
Szekfű személyisége máig vitatott, mind a közéletben, mind tudományos téren. Már az életében is megbélyegezték: „mindenkori hatalom igazolójának”, „reakciósnak”, „habsburgiánusnak” tartották. De, aki kicsit utána olvas, beleolvas a Három nemzedékbe, olyan keretet kap a magyar történelemről, amelyet addig nem sokan tettek le az asztalra.
Daron Acemoglu, James A. Robinson: Miért buknak el nemzetek?
Min múlik pontosan, hogy egy nemzet felemelkedik a történelem során, és miért nem tudja ezt megtenni mindenki? Többek között ezen kérdéseket feszegetik a szerzők, akiknek kötetéből kiderül, nem beszélhetünk földrajzi, éghajlati, kulturális determinációkról, szó sem lehet zsákutcás történelmi fejlődésről. A prosperitás lehetősége mindenki számára adott, nekünk is.
Yuval Noah Harari: Sapiens – Az emberiség rövid története
Ha Bryan Cartledge új aspektusokat hozott be Magyarországra, akkor Yuval Noah Harari formabontó a történettudomány értelmezéseinek terén. Kötelező mű, főleg azért, mert kételyeket ébreszt bennünk. Mégsem úgy van, ahogy azt korábban megírták?
Csaplár Vilmos: Igazságos Kádár János
Könnyedebb vizekre evezve meg kell említeni ezt a humoros, olykor groteszk regényt, mert mint sokan tudjuk a közelmúltból: Kádár előtt semmi sem marad titokban. „Fáradhatatlan, ha a nép békés életéhez szükséges nyugalomról van szó”.
Ernest Hemingway: Az öreg halász és a tenger
Elhivatottság, kitartás, küzdelem – számomra ezeket az üzeneteket közvetíti Hemingway története.
Rejtő Jenő: A tizennégy karátos autó
Nincs lista, nincs best of Rejtő nélkül.
Arthur Conan Doyle: A sátán kutyája
Ahogy Sherlock Holmes kalandjai mellett sem szabad elmenni, ha könyvajánlót készítünk. A poént nem akarom lelőni.
Jónás könyve
Emberi küzdelem magunkkal szemben – ez a legnagyobb kihívás az életben.