Amerikai választás: lett-e októberi meglepetés?
Sokszor befolyásolta egy-egy jelentős októberi esemény az amerikai elnökválasztás végkimenetelét: az idei év is is hozott meglepetéseket!
A Conservative Political Action Conference (CPAC) elnevezésű konferencia az Egyesült Államokban a konzervatívok legfontosabb politikai rendezvénye, mondhatni, ez a republikánusok „seregszemléje”. Jövő tavasszal a magyar főváros ad otthont a rendezvénynek.
2022 márciusában Budapestre érkezik a Conservative Political Action Conference (CPAC) elnevezésű konferencia, amely az Amerikai Egyesült Államokban (USA) a konzervatív oldal legfontosabb politikai rendezvénye – jelentette be szerda délután Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igaztatója és Dan Schneider, az American Conservative Union (ACU) ügyvezető igazgatója.
Szánthó Miklós a sajtótájékoztatón arról beszélt, a CPAC olyan volumenű rendezvény, ahol az aktuális republikánus elnökök, volt elnökök – Ronald Reagantől kezdve – mindig felszólalnak. Mint mondta, az amerikai és magyar konzervatívokat az óceán két partján a hagyományos értékek képviselete, a haza szeretete, a nemzet tisztelete, vagy épp a határok védelme tartja össze. „Azonban az az életmód, ami szerint hétköznapjainkat rendezzük, átfogó támadás alatt áll” – folytatta az Alapjogokért Központ vezetője, utalva az egyre inkább terjedő „trigger warningokra”, a „cancel cuture-re”, a „safe spacekre” vagy a genderideológiára.
Szánthó szerint a baloldali progresszív erők túltolják, életszerűtlen szituációkat szülnek, ezzel szemben lép fel természetszerűen egy „konzervatív reneszánsz, amit nevezhetünk akár ellenforradalomnak is.” Hangsúlyozta, a jövő tavasszal rendezendő CPAC célja, hogy hidat képezzen az európai és az amerikai konzervatívok között. „Meg akarjuk mutatni – amit a liberális erők mindig szkepszissel jegyeznek meg –, hogy a konzervatívok igenis együtt tudnak működni nemzetközi szinten is. (…) Ez a rendezvény is rámutat arra, hogy Magyarország a konzervatív reneszánsznak a motorja. Bízunk benne, hogy az első, Európában megrendezett CPAC nagyot fog szólni” – fűzte hozzá.
Dan Schneider a szerdai sajtótájékoztatón arról értekezett, Európában még azért nem rendeztek CPAC-et, mert nem voltak biztosak abban, hogy az az üzenet, amit képviselnek, biztosan eljut az érdeklődők felé.
mert itt nem csupán őrizik a múltat, új dolgokat is kipróbálnak. „Ezzel szemben a baloldal a rombolásban hisz, ennek pedig szörnyű következményei lesznek a társadalomra nézve” – jegyezte meg.
A Mandiner érdeklődésére, hogy tudniillik van-e esély arra, hogy Donald Trump jövőre Magyarországra látogat, Szánthó Miklós úgy reagált: bár a CPAC még szervezés alatt van, de a cél, hogy sok országból invitáljanak Budapestre konzervatív politikusokat, tudósokat, újságírókat és influenszereket. „Hogy kik fognak eljönni, az a következő hónapokban dől el, de mindenképp magasra fogunk lőni” – tette hozzá.
Címlapkép forrása: AFP
Donald Trump, az Egyesült Államok volt elnöke beszél a CPAC idei, Dallasban tartott rendezvényén