Ambrus Lajos: Lugas és Az én szőlőhegyem
Ambrus Lajos a Berzsenyi Dániel szülőhelyén otthonra lelt Lénárd Sándor. A lugasok és gyümölcsösök filozófusa. Az egyházashetyei polihisztor és pomológus. Esszéje a pannon kultúrtáj dicsérete. A lugas csendje a fehér zajjal szennyezett információözönben.
Fekete István: Ballagó idő
Az idős Fekete István csodálatos, érzékeny emlékfüzére a göllei szülői házról. Titkok, képek és kalandok: mindaz, amitől Fekete István Fekete Istvánná lett. Az egyik legszebb könyve.
Gion Nándor: Latroknak is játszott 1–4.
Ó, a méltatlanul elfelejtett Gion, aki a huszadik század legszebb magyar regényeit írta… A Latroknak is játszott című tetralógia A virágos katona, a Rózsaméz, az Ez a nap a miénk és az Aranyat talált című vajdasági regényeinek gyűjteménye, a tizenkilencedik és huszadik századi magyar történelem mágikus realista tablója. Letehetetlen, varázslatos.
Oravecz Imre: A rög gyermekei trilógia
Oravecz Imre monumentális trilógiájáról kevés szó esik, pedig az elmúlt húsz év egyik legfontosabb kulturális produktuma. A rög gyermekei az alázatos küzdelem, a természetszeretet és a földművelés szívhez szóló, prózai, lassú hömpölygésű nagyregénye. Gion Nándor tetralógiájához hasonlóan ez a regény is beavatás az influenszerkor olvasóinak, ám míg Gion játékos, Oravecz hajszálpontos. Szikár. Kérges tőle a tenyér.
Karácsony Benő: Napos oldal és Pjotruska
Karácsony Benő a legtragikusabb sorsú, egyben a legkedélyesebb erdélyi írónk. Álljon itt a Napos oldal kezdő sora, ezt a honderűt tanítani kellene: „Azóta, hogy szélnek eresztett az élet, mint egy darab fölösleges sajtpapírt, persze másként nézem a dolgokat meg a gyárigazgatókat.” A Pjotruska minden kiégett vidéki hírlapírónak kötelező.
Korniss Péter: Leltár
Korniss Péter az erdélyi magyarság August Sanderje, a fotóművész, aki teljes odaadással, alázattal és intimitással dokumentálta évtizedeken át az elsüllyedt Atlantiszt, a Mezőséget az utolsó pillanatban, ahogy azt még Bartók és Kodály is láthatta. A Csau-éra rögbe ragadt csizmáit, a fullasztó meleget a táncházban, a családot a tisztaszobában. Leltár című könyve a legszebb Magyarországon kiadott fotóalbum, alapmű.